Voda je důležitým elementem pro náš život. Bohužel ani ona nemá nevyčerpatelné zdroje, proto se snažíme vodu udržet v jistém koloběhu, ke kterému nám pomáhají čistírny odpadních vod. Čističky můžou fungovat na různých principech. Základní typy čistících procesů jsou fyzické, chemické a biologické. Kořenová čistírna odpadních vod patří do biologického čištění založeného na přirozených procesech. Hlavním čistícím prvkem jsou mikroorganismy a rostliny. Uměle si vytvoříte prostředí připomínající mokřady. Zní to možná neuvěřitelně, tento způsob čištění patří nejen mezi ekologické, ale i mezi velmi účinné. Jedna z nedávných studií dokonce prokázala, že kořenová čistička si dokáže lépe poradit s některými zbytky chemických léků obsažených ve vodě.
Jak to celé funguje
Kořenová čistička pracuje na stejném základě jako ostatní biologické ČOV (aerobní a anaerobní). Součástí KČOV jsou i fyzikální a chemické procesy, bez nichž by čistírna fungovat nemohla. Fyzikální část zastupují filtry pevných částic, chemické procesy vznikají z reakce látek substrátu s jinými látkami. Rostliny a jejich kořeny zastávají spíše podpůrnou funkci (na procesu se podílí zhruba z 10 %). Díky čemuž je čistička plně funkční i v zimě.
Pro koho je určena a co byste měli vědět
KČOV může být využita domácnostmi (rodinné domy a chalupy), obcemi i průmyslovými objekty. Čistí vodu přirozeně, a navíc nenarušuje svým vzhledem okolní krajinu. Z legislativního hlediska čistírna splňuje všechny potřebné parametry, její stavba by měla být povolena všude, kde jsou vhodné podmínky pro jakoukoli jinou ČOV. Co by se vám ještě na tomto typ čističky mohlo líbit, jsou nízké náklady na výstavbu a provoz. Jak jste jistě už zaznamenali, kořenová čistírna spotřebuje méně než minimum elektrické energie ke svému provozu a je velmi nenáročná, co se údržby týče, stačí, když ji necháte růst.
Přidejte odpověď