Znáte výhody oblečení z lycry?

Sportování je všeobecně velice krásný koníček, ať už se věnujete jakémukoliv pohybu. Všeobecně nám sport přináší několik benefitů pro naše zdraví a tělo, ale také velice důležitou roli při sportu hraje správně zvolené oblečení.

Co je lycra?

Než si vysvětlíme, jaké jsou výhody oblečení z lycry, je nezbytné si vysvětlit, co je vlastně lycra za materiál. Jedná se o elastanový materiál, který je z polyuretanu, není však stoprocentní a je smíchán i s jinou tkaninou, nejčastěji s přírodní tkaninou – bavlna, hedvábí, vlna.

Lycra se samostatně nepoužívá, neboť nemá vlastnosti, aby z těla zachytávala pot.  Elastan se prodává samostatně od roku 2004 na trhu pod obchodní značkou Lycra. Pružnost každého oblečení z lycry není stejná, záleží vždy na procentu lycry, která je do daného oblečení obsažena. 

Jaké jsou největší přednosti Lycry?

  • Pružnost – mezi největší přednosti lycry patří pružnost oblečení, které se nejen krásně natáhne až o šestinásobek své původní délky, ale také se vždy vrátí na původní velikost. To je velice přínosné u legín na běhání, kdy je nutné přizpůsobit pružnost legín pohybu nohou.
  • Pohodlnost – mezi další velikou přednost tohoto oblečení je jistě pohodlnost. Ať už na sport nebo dlouhou túru je potřeba oblečení, které nebude dřít nebo vylézat na nevhodných místech.
  • Přilnavost – oblečení z lycry krásně pasuje na každé tělo, což je veliká výhoda při sportu, ale poměrná nevýhoda pro někoho, kdo je silnější a chce nosit oblečení z lycry i na běžné nošení, v takovém případě můžete světu ukázat i křivky, které nejsou příliš vhodné pro oči ostatních.
  • Rychle uschne – lycra je materiál, který je velice rychle suchý, pokud ho tedy namočíte nebo vyperete, stačí nechat profouknout a za chvilku můžete znovu oblékat. Při praní dávejte přednost nižším teplotám, stejně tak buďte opatrní i při žehlení takového materiálu.
  • Lehké – lycra je krásně lehký materiál, který na těle vytváří něco jako druhou vrstvu kůže, oblečení na těle skoro není cítit. Kromě lehkosti je také velice pevný, zničit lycru není tak snadné.

Jaké přednosti má lycra na vodní sporty?

Lycra je přidávána i do neoprenu na vodní sporty. U neoprenu s lycrou je velikou předností, že se přizpůsobí venkovní teplotě, je vyráběn v mnoha variantách. Pokud si chcete užívat vodní sporty jen v létě, poté si vyberte oblečení z lycry takové, které ochrání vaše tělo před slunečními paprsky, zároveň vaše tělo před nástrahami vody, nebude mít tolik vrstev.

Na zimu volte silnější oblečení, které má více vrstev, aby se chladná voda nedostala na tělo a vaše tělo udržovalo stálou tělesnou teplotu.

Oblečení z lycry není jen na sporty, můžete se s ním setkat i v běžném procesu nošení, jedná se především o džíny, šaty, spodní prádlo, punčocháčích, ale také plavkách. Pokud vás zajímá lycrové oblečení pro vodní sporty, vyzkoušejte kolekci značky Mystic, která je zaměřena na vyznavače adrenalinových vodních sportů. Více na Mysticstore.cz.

1 trackback / pingback

  1. Oblečení z lycry | Proměna Ženy

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*