Oko – do duše okno

To je známá stará pravda. Oči totiž prozrazují, ať chceme, či ne, naši náladu a pocity. Zároveň odrážejí stav našeho těla.

Nemusíme říci ani jedno slovo, oči však prozradí vše. Jsou bezpochyby nejvýraznějším prvkem našeho obličeje a ženy jejich krásu ještě podtrhují pomocí dekorativní kosmetiky. Aby naše oči zářily každodenní krásou, je potřeba se o ně náležitě starat. Zvláště pak o oční okolí, neboť pokožka v okolí očních partií je mimořádně jemná, citlivá a díky velké práci očních svalů i mimořádně namáhaná. Díky minimálnímu počtu mazových a potních žláz je suchá, křehká a daleko více zranitelná. Velice rychle ztrácí vodu, díky tomu se rychle ztenčuje a vytvářejí se tenké vrásky, které nepotěší žádnou ženu.

Proto je velice důležité o pokožku očí pravidelně a pečlivě pečovat a nejen všemi kosmetickými přípravky. Přinášíme několik „babských rad“, které vám s péčí pomohou.

Jak na to

Současná doba s sebou přináší řadu rizik, která jsou spojena s poškozováním pokožky – práce u počítače, pobyt v přetopených či naopak klimatizovaných místnostech, dlouhé cesty autem. To všechno má neblahý vliv na naše oči, proto je důležité jim občas ulevit.

Unavené, oteklé nebo podrážděné oči uvítají zklidňující obklad. Sáhneme do police, z níž vezmeme dva sáčky kvalitního černého nebo heřmánkového čaj, spaříme je a vychladíme v lednici. Poté přiložíme na zavřené oči a necháme působit minimálně 10 minut, ale můžete si tuto „oční relaxaci“ klidně trochu protáhnout. Podobné účinky mají i chladné plátky okurky.

Další možností jsou obklady ze světlíku. Spaříme nať a necháme 5 minut louhovat. V nálevu namočíme gázu a přiložíme na oči. Upevníme elastickou páskou a necháme působit po celou noc.

Na tmavé kruhy pod očima pomůže odvar z yzopu či světlíku lékařského. Vyrobíme si výluh tak, že do hrnku horké vody přidáme lžičku bylinek a necháme 15 minut louhovat. Namočíme kosmetické tamponky a přikládáme je vlažné na oči. Tuto kůru můžeme aplikovat nejen při akutních potížích, ale i jako prevenci. Chcete – li ušetřit čas, spojte jejich používání třeba s nějakou obličejovou maskou.

Cítíte – li pnutí pokožky kolem oční, připravte si domácí masku: smíchejte jemně nastrouhanou okurku s tučnějším tvarohem a kapkou olivového oleje a opatrně naneste na horní víčka, pod oči a aplikovat můžete také na vějířky vrásek. Nechte působit asi deset minut, poté smyjte vlažnou vodou a naneste oční krém.

Potřebujete – li intenzivnější péči, vyzkoušejte tento recept (POZOR – nejdříve musíte balzám připravit, nelze používat ihned): rozdrťte hrstku kvalitních kávových zrnek a smíchejte se 100 mililitry za studena lisovaného rostlinného oleje (olivový, mandlový nebo pupalkový). Nechejte louhovat dva týdny při pokojové teplotě, následně sceďte přes plátno. Nanáší se několik kapek olejíčku na noc. Obsah kofeinu podporuje cirkulaci krve a tím vyhlazuje a vypíná pleť, potlačuje tmavé kruhy a váčky pod očima. Olejíček uchovávejte v tmavé lahvičce a v chladu.

Myslete na prevenci

Je lépe podobným problémům předcházet, než je později muset řešit. Proto je potřeba věnovat očím maximum péče. Existuje velká řada nepříznivých faktorů, které tyto potíže podporují. Mezi ty nejhorší patří alkohol, špatná strava, cigarety, léky, alergie, nedostatek spánku a v neposlední řadě stres. Některé z nich lze ovlivnit, jiné bohužel nikoli.  Nabízíme několik rad, jak předcházet tmavým kruhů či oteklým očím.

  • Dostatečný přísun tekutin

Dostatek tekutin zjemní pokožku. Ideální je čistá voda, voda neperlivá nebo neslazená minerálka.

  • Ovoce a zelenina v jídelníčku

Tyto složky potravy obsahují cenné minerální látky, vitamíny a antioxidanty, které pomáhají pleť vyživovat a bojují proti škodlivým látkám.

  • Omezte kofein

Neobsahuje ho však jen káva, ale také kolové a energetické nápoje. Napomáhá při odvodňování a co je horší – oddaluje únavu a vy máte tendenci ochuzovat se o zdravý a klidný spánek.

  • Upravte příjem soli

Velké množství soli není vhodné pro naše zdraví, ovlivňuje regulaci vody v těle a podporuje tvorbu otoků. Vhodnější, než sůl, jsou bylinky, kterými lze pokrmy dochucovat, zkuste je vyzkoušet.

  • Ochrana před sluncem

I blahodárné sluneční paprsky nepříznivě ovlivňují jemnou kůži pod očima. Především v letním období ji proto chraňte opalovacím krémem s vysokým faktorem nebo slunečními brýlemi.

  • Kvalitní spánek

Spánek bývá velmi často opomíjený, přestože je pro lidský organismus velice prospěšný. Ideální je usínat ve stejnou dobu, v dokonale tmavé místnost, bez jakýchkoli rušivých elementů. Velmi důležitá je i poloha, měli byste mít hlavu podloženou nikdy nespat na rovném.

  • Relaxace

Je dobré občas svým očím věnovat chvilku a dopřát jim jemnou, krouživou masáž.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*