Aby klouby nebolely

Do pohybového aparátu patří nejen klouby, ale i svaly a šlachy. Jistě máme každý ve svém okolí někoho, kdo má nějaké pohybové potíže.

Povětšinou jsou to starší lidé, ale musíme si uvědomit, že i každý sportovec (aktivní či pasivní) zatěžuje celý aparát více, než ten, kdo sedí. Chcete – li své klouby a svaly udržet dlouhou dobu zdravé, je nutné o ně pravidelně pečovat. Pro jejich regeneraci je potřeba dostatek organických i anorganických látek (minerálů, vitamínů a živin).

Onemocnění kloubů

Především revmatických onemocnění je velké množství. Sportovci se nejčastěji potýkají s nataženými vazy a svaly či jejich záněty. Z větší části je ti zapříčiněno nadměrným zatěžováním spojeným s nedostatečným zahřátím a protažením procvičovaných partií. Jestliže tyto „menší“ potíže budou přehlížet, mohou se neustále opakovat, což povede k chronickým zánětům, kterých se již tělo zbavuje hůře. Z dlouhodobějšího hlediska je to pak především artróza. Toto onemocnění je spojeno s opotřebením kloubní chrupavky. Díky tomu dochází ke zhoršení pohyblivosti celého kloubu. Většinou se projevuje u lidí starších.  U těch, kteří se potýkají se zvýšenou zátěží, to může být i v mladším věku.

Prevence před poškozením

·         Správná výživa

Velmi důležitým faktorem pro správnou regeneraci kloubů a šlach je správný a vyvážený příjem živin. Ideální je kloubní výživa, která přirozenou cestou podporuje strukturu kosti. Tu tvoří z největší části bílkovina (kolagen), která dává pružnost. Dále jsou to minerály, především vápník a fosfor zajišťující pevnost a tvrdost. Většinu těchto látek najdeme v masu, mléčných výrobcích, obilovinách, ovoci a zelenině. Chcete – li využít některé přírodní produkty, volte ty, v nichž je obsažen kolagen, glukosaminsulfát či kyselina hyaluronová. Také je potřeba celá řada minerálů a vitamínů, které jsou pro pohybový aparát též důležité. Jsou to především biotin, draslík, hořčík, měď, vitamín D, zinek a také vitamín C.

·         Některé vhodné potraviny a doplňky stravy

Rybí olej, jehož nejdůležitější složkou jsou omega 3 mastné kyseliny, které mají silné protizánětlivé účinky. Jsou ideální proti zánětům kloubů a svalů. Pokud chcete zvýšit jeho účinky, užívejte jej ráno na lačný žaludek.

Třešně jsou bohaté na hořčík a draslík, což ví asi málokdo. Hořčík má za úkol v těle spouštět chemické procesy, jež posilují svaly a klouby. Také rozděluje vápník na potřebná místa v těle. Jestliže tělo vápník nespotřebuje do kostí, ukládá se v tkáních a může dojít ke zhoršení artritidy. Draslík podporuje buňky a tkáně v jejich růstu.

Kurkuma, především její klíčová látka kurkumin, napomáhá při snižování bolesti, zánětů a tuhostí související s atritridou, především tou revmatoidní, a osteoporózou. Velice často se s ní setkáváme v tradiční čínské medicíně. Nedávné studie ukázaly, že kurkuma má větší účinky v prevenci zánětů, než při jeho léčbě. POZOR – vysoké dávky kurkumy mohou ředit krev či způsobovat podráždění žaludku.

Jablečný ocet obsahuje vápník a draslík, jež pomáhají ulevit od bolesti. Dále pak je v něm zastoupen fosfor, který odstraňuje toxiny, jednu z možných příčin zánětů.

  • Klouby v teple

Velice důležitým aspektem v prevenci proti zánětlivosti kloubů je teplo.

·         Ideální hmotnost

Zatěžujeme – li klouby kvůli nadváze či obezitě, musí dlouhodobě odolávat nestejnoměrným tlakům z mnoha různých stran. Většinou to bývá jedna z příčin jeho poškozování.

Bylinná léčba

Bylinky si můžeme sami nasbírat nebo zakoupit v bylinné lékárně. Vybereme si pouze jeden – dva druhy, z kterých si připravíme čaj, jež popíjíme v průběhu dne. Další možností je příprava odvaru do koupele či na obklady, případně výroba masti a jiných podpůrných prostředků.

Pro čaj nebo odvar dobře poslouží přeslička rolní, kopřiva dvoudomá, květ bezu černého nebo listy černého rybízu. Na obklady se výborně hodí kostival lékařský, přeslička rolní, zelí bílé, křen selský, bezinky a meduňka. Na výrobu mastí můžeme použít švédské kapky nebo měsíček lékařský. Koupel si připravíme z hlávkového zelí, přesličky, výhonků borovice nebo smrku.

Příprava domácích mastí a mazání

Na přípravu mastí je nejvhodnější vyškvařené, nesolené vnitřní sádlo, které scedíme. Do horkého přidáme čerstvé či sušené bylinky a necháme ztuhnout. Následně znovu rozehřejeme, přecedíme přes čisté plátno a uzavřeme v nádobě. Pro výrobu tohoto přípravku je vhodný kostival, čerstvé květy a listy petrklíče.

Mazání získáme z bezinkového octa, který připravíme naložením 2 – 3 velkých květenství bezu do litru octa a necháme 14 dní uležet na teplém a slunečném místě. Vzniklým bylinným octem obkládáme či masírujeme bolavá místa.

Léčba kloubových onemocnění, zejména těch bolestivých, je dlouhodobá záležitost. Proto je nutná velká dávka trpělivosti.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*