Odšťavňovač – zdraví, které se dá koupit

Novoroční předsevzetí o tom, jak bude tento rok zdravější, než ten předchozí, často nevydrží ani do konce ledna. Posilovna, jogging nebo přísná dieta stojí mnoho sil a odhodlání. Ale co zařadit do svého jídelníčku zdravé čerstvé vymačkané šťávy? To chce spolehlivý odšťavňovač.

Móda odšťavňovačů se počítá na posledních několik let, i když třeba jablečný mošt, nebo hroznovou šťávu si naši předkové uměli připravit rozhodně i hluboko v historii. A pili ji s chutí, nejen pro jejich pozitivní účinky na zdraví. V dnešní době není problém koupit odšťavňovač v supermarketu za pár stovek, nebo u specialisty na spotřební elektroniku klidně i za desítku tisíc. Má smysl mezi nimi hledat rozdíly?

Odšťavňovače – levný, nebo spolehlivý?

Pokud jde o naše zdraví, měli bychom si připustit, že často ochotně platíme nemalé peníze za pochybné potravinové doplňky, bylinné přípravky a esoterické masáže, ale koupit si třeba značkový odšťavňovač nebo mixér, abychom měli pro sebe i pro rodinu denně čerstvou ovocnou šťávu, to se nám najednou sahat do peněženky nechce.

Je jasné, že je to ovoce a zelenina, co léčí, a je jedno, jestli odšťavňovač celý z plastu při práci rachotí jako čínská hračka, nebo celý z nerezu vrní jako švýcarský hodinový strojek. Samozřejmě že platí jednoduchá pravda, že ovoce sníst je lepší, než ho vypít. Ale my si chceme dát šťávu k snídani, a hlavně chceme, aby nás příprava neodradila svou složitostí, nebo pocitem, že to má přístoj ještě v záruce za chvíli spočítané.

Jaké známe typy odšťavňovačů?

Dalo by se říci – dobré a špatné. Ulakotit se a koupit si plastový neznačkový odšťavňovač jen kvůli dvouciferné slevě znamená ve většině případů si koupit zástupce té druhé kategorie. Opravdu spolehlivé odšťavňovače totiž svojí cenou odpovídají náročné výrobě, ale hlavně – výsledku, a o ten nám jde především.

Rozdíly ve výkonu, rychlosti, kvalitě vylisované šťávy, hlučnosti a náročnosti čištění jsou tak v kostce tím hlavním, čím se ty lepší odšťavňovače liší od špatných. Nevěřili byste, o kolik víc šťávy a vitamínů získáte ve značkových odšťavňovačích, řekněme Catler nebo KitchenAid, proti těm neznačkovým, které dostanete sotva za cenu dvou tří večeří v hospodě na rohu.

Otázka peněz

Tak než si zase koupíte permici do fitka na celý rok a po dvou týdnech budete obvolávat kamarádky, která by ji chtěla odkoupit za polovic (žádná nechce, stejně jako vloni), kupte si odšťavňovač, který vás bude bavit, a který vás a vaši rodinu postaví na nohy.

Fotografie: Bertholf (CC BY 2.0)

1 komentář

  1. Chtěla jsem se zeptat, zda jde bez problému odšťavnit rybíz, angrešt, maliny i ostružiny? Chtěla bych odšťavnit ovoce na výrobu marmelád a šťáv za studena. Mám obavu, aby se přístroj nezacpal jadýrky. Děkuji za odpověď.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*