Ananas je nejen k jídlu

Toto tropické ovoce podporuje trávení, funguje jako lék na průjem, ochrana před parazity, odtučňovací kúra a dokonce i jako afrodiziakum.

Také z něj můžeme připravit skvělou domácí kosmetiku.

Obsahuje vitamíny (skupiny B, vitamín C, betakaroten), celou řadu minerálních látek (hořčík, zinek, železo, magan, síra, sodík, fosfor, draslík), organické kyseliny (citronová, tartarová, maleinová) a v neposlední řadě bromelin.

Bromelin

Je to enzym, který štěpí bílkoviny a ne každý asi ví, že důležitým efektem této schopnosti je mimi jiné ochrana organismu před parazity a bakteriemi ve střevech. Také má protizánětlivé účinky, pomáhá zmírňovat bolesti a otoky, podporuje hojení ran dobrý vliv má i v prevenci srdečních chorob (výrazně snižuje riziko vzniku trombózy). Pozor – při tepelné úpravě se bromelin ztrácí.

Vlastnosti ananasu

Ananas má silné močopudné účinky, proto je vhodný jako prevence a podpůrná léčba při nemocech močového ústrojí. Díky vitamínům podporuje obranyschopnost organismu. Šťáva obsahuje velké množství ovocného cukru a tím pomáhá organismu překonat pocit únavy a hladu. Konzumace ovoce je vhodná při redukčních dietách. Šťávu můžeme zařadit i při očistných procedurách.

 

Pozor – nezralé plody obsahují velké množství kyselin, které by mohly podráždit ústní dutinu a dokonce i poleptat zubní sklovinu.

Ananas pro krásu

Díky biotinu má pozitivní vliv na zdraví kůže, vlasů a nehtů. Můžeme jej použít jako přírodní prostředek pro zesvětlení pih či stařeckých skvrn. V tomto případě postačí, když namočíme kosmetický tamponek do čerstvé ananasové šťávy a 20 minut masírujeme potřebná místa.

Ananas můžeme využít k výrobě různých pleťových masek.

Medovo-ananasová maska:

  • 1 lžička ananasové šťávy
  • 2 lžíce tekutého medu

Vzniklou směs nanášíme na obličej a dekolt a necháme působit 20 minut.

Výživná pleťová maska:

Tato maska vyhlazuje drsnou a suchou pokožku, takže ji můžeme použít i pro ošetření rukou a chodidel.

  • 4 kousky ananasu (rozmixujeme)
  • 2 lžíce tučného tvarohu
  • 5 kapek citronové šťávy
  • 1 lžička medu

Vzniklou směs naneseme na potřebná místa a necháme působit 20 minut.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*