Ježí se vám vlasy hrůzou při pomyšlení na rybí tuk? Vzpomínáte na scény z filmů, kdy maminky nalily rybí tuk na lžičku a dítě jej znechuceně polklo? A proč na tom vždycky tolik trvaly? Není se čemu divit! Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou obsaženy v rybím oleji, hrají klíčovou roli v celé řadě procesů v našem těle! Na co všechno rybí tuk jako doplněk stravy pomáhá?
Účinků je mnoho!
Rybí olej je k nezaplacení, snižuje riziko onemocnění srdce, chrání před poruchami srdečního rytmu, snižuje srážlivost krve a krevní tlak. Dochází také k omezení krevních tuků doprovázejících cholesterol. Kromě toho ovšem působí také proti zánětům cév, střev i kloubů, je proti kožním onemocněním, jako je lupus a lupénka a může značně zmenšovat menstruační křeče. Stále ovšem nekončíme! Rybí tuk pomáhá při psychických potížích, schizofrenii a dokonce upravuje dyslexii u dětí. Může sloužit jako prevence rakoviny prsu i tlustého střeva.
Z čeho lze nejen rybí olej získávat?
Rybí olej obsahuje kromě všeho EPA a DHA. Jedná se o dvě kyseliny, které jsou pro naše zdraví tím základním prvkem a kvůli kterým je dobré rybí olej konzumovat. Právě ony se velkou mírou podílí na všech pozitivních účincích.
A kde se tedy tyto dvě kyseliny nachází? Samozřejmě v rybách a to nejvíce v tučných mořských rybách, kterých je ale u nás poměrně málo. Nejlépe jsou na tom makrely, tuňáci a lososi, nebo sledi a pstruzi. Smutné je, že například kapr má množství omega-3 kyselin naprosto minimální. Menší množství EPA a DHA lze najít také ve vlašských ořechách, lněných či slunečnicových semínkách nebo v kvalitním olivovém či řepkovém oleji.
Pokud se vám ovšem nechce rybí olej konzumovat tímto způsobem, můžete si v dnešní době zakoupit speciální tablety, které jsou určené jako doplněk stravy. Na trhu je jejich nepřeberné množství a to v mnoha cenových variantách. Zaměřte se ovšem na kvalitu, kdy se vyplatí si připlatit, ať nekupujete zajíce v pytli. Nepodceňujte konzumaci rybího oleje, opravdu je velice prospěšný pro naše zdraví.
Přidejte odpověď