Quinoa – poklad Jižní Ameriky

By: Luca Nebuloni

Už jste slyšeli o potravině s názvem quinoa, která pomalu ale jistě dobývá moderní svět a těší se čím dál tím většímu zájmu? Není se čemu divit, je to skoro opravdový poklad, který má mnoho předností a je bohatý na spousty prospěšných látek. Pojďme si quinou představit trochu podrobněji!

Merlík čilský neboli quinoa

By: allispossible.org.uk

Merlík čilský, známější pod názvem quinoa, je rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Již staří Inkové tuto plodinu uctívali a označovali pojmem „matka zrn“. Také k tomu měli pádný důvod. Quinoa je velice prospěšná lidskému zdraví, její semena se používala jako obilnina a měla mnoho využití. Nejen že se využívala k zahušťování polévek, ale například také k přípravě kaší apod.

V dnešní době lze tuto potravinu zakoupit celkem ve třech variantách. Jedná se o:

  • bílou quinou – nejběžnější varianta. V tomto případě má jemnou máslovou chuť a je mnohem zdravější než například bílá rýže, které se podobá
  • červenou quinou – méně rozšířená varianta. Tato quinoa je křupavější a má oříškovou chuť
  • černou quinou – chuťově nejvýraznější a zároveň nejkřupavější

V čem tkví kouzlo quinoy?

Jak jsme již zmiňovali na začátku, quinoa má mnoho předností, díky kterým si získává stále více a více lidí. Jedním z hlavních plusů je vysoký obsah vlákniny, což prospívá našemu zdraví. Dochází ke zvýšení pohyblivosti střev, zrychluje se spalování tuků a zároveň je podporováno vstřebávání výživných látek. Při konzumaci quinoy předcházíte vzniku žlučových kamenů, z těla jsou vylučovány toxiny a dochází ke zvýšení plodnosti a posílení činnosti nervové soustavy.

By: Jennifer

A ve výčtu všech plusů by se dalo velice dlouze pokračovat. Merlík čilský obsahuje spoustu bílkovin, které působí na růst svalové hmoty, vyváženou kompozici esenciálních aminokyselin, díky kterým dochází ke zmírnění různých onemocnění a zdravotních potíží. Quinoa je plná vápníku, hořčíku, je zdrojem vitaminu E a díky komplexním uhlohydrátům dodává energii.

Quinoa je potravinou pro každého, kterou lze připravit na mnoho způsobů, slanou i sladkou. Navíc má nízký glykemický index. Jelikož zasytí na dlouhou dobu, pomáhá i při hubnutí!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*