Přírodní diuretika jako doplněk našich jídelníčků

Diuretika jsou skupina přípravků, které se podílejí na vylučování tekutin (zvyšují tvorbu moči a tím podporují vylučování škodlivin z těla). Jsou vhodné při stavech, při kterých tělo zadržuje tekutinu.

Nejčastější využití je tedy v případech srdečních selhání, otoků (tekutina se hromadí v tkáních) či vysokém krevním tlaku. Také se někdy používají při léčbě některých otrav. V některých případech není na škodu poradit se s lékařem, zda by nebylo šetrnější využít některou z přírodních alternativ.

Rostliny s diuretickými účinky

Jako kvalitní diuretikum působí silice obsažené v petrželi, březovém listí, kukuřičných vlasech nebo přesličce. Kromě jiného mají také dezinfekční účinky, napomáhají při detoxikaci a vyplavují různé usazeniny z těla. Tuto očistnou kůru podporují především flavonoidy, které jsou v nich obsažené. Při onemocnění ledvin nebo ledvinovém písku můžete pít čaj vyrobený z natě rdesna ptačího: 3 lžičky povaříte ve čtvrt litru vody asi pět minut a necháte vychladnout. Pijte dva šálky denně. Také si můžete vyrobit macerát z jalovcových plodů: dvě lžičky drcených sušených plodů necháte několik hodin louhovat ve čtvrt litru studené vody. Pijte dva šálky denně. Velmi dobrým přírodním diuretikem je i odvar z květů prvosenky jarní: dvě lžičky květů či natě přelijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte louhovat asi čtvrt hodiny pod pokličkou. Pijte jeden šálek denně.

Potraviny s diuretickými účinky

Citron pomáhá při infekci močových cest. Nemusíte ho jíst celý, stačí pít citronovou šťávu, kterou přidáte do vody.

Celer je močopudný díky tomu, že obsahuje velké množství vody. Nejíte – li jej rádi, můžete si připravit třeba smoothie, které zkombinujete ještě s jiným druhem zeleniny.

Zázvor je velmi účinný i v malém množství, stačí přidat kousek do vody, kterou pijete nebo, v sušené formě jako koření, do připravovaných pokrmů.

Červená řepa je skvělé antidiuretikum a navíc je bohatá na antioxidanty. Vhodnější je používat ji v čerstvém stavu než zavařenou. Můžete ji nastrouhat do tvarohu a získáte tím chutnou pomazánku nebo si z ní připravte čerstvý salát.

Jablečný ocet pomáhá čistit tělo od přebytku tekutin a tím pádem zlepšuje funkci močové soustavy. Chcete – li jej využít jako diuretikum, přidávejte malé množství do vody, kterou pijete.

Zelí kromě účinků diuretických obsahuje látky, které pomáhají v boji s rakovinou a omezují rizika vzniku srdečních chorob. Pokud budete zelí vařit, třeba na polévku, nepoužívejte větší množství soli, neboť ta snižuje diuretické účinky.

Brusinkový džus pomáhá při léčbě infekce močových cest. Antioxidanty v něm obsažené odbourávají volné radikály a udržují hladinu draslíku v těle. Pro dosažení nejlepších výsledků je nejvhodnější čerstvý brusinkový džus, či čerstvé přírodní brusinky. Nekupujte zpracované nebo chemicky ošetřené výrobky.

Rajčata mají diuretický účinek za syrova. Lze z nich připravit, kromě různých salátů, rajčatový džus. Zkuste je zkombinovat třeba s mrkví nebo vodním melounem a dosáhnete lepších výsledků. Lykopen, který je v nich obsažen, pomáhá zlepšovat stav srdce a taktéž napomáhá v boji proti rakovině.

Okurka obsahuje velké množství vody, tím pádem stimuluje funkci močových cest. Také v ní najdete velké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů, které napomáhají k celkovému zlepšení zdravotního stavu.

Vodní meloun je plný vody a díky tomu podporuje vylučování přebytečné soli z těla. Ale dejte pozor, neboť nadbytečná konzumace této zeleniny může zvýšit vaši hladinu cukru v krvi.

Mrkev obsahuje látky zlepšující váš zrak a navíc fungují jako diuretikum. Bez ohledu na to, v jaké formě ji budete konzumovat, určitě využijete všechny látky v ní obsažené.

Česnek lze používat v syrové formě nebo formou pilulek. Nemusíte jej sníst velké množství, stačí jeden stroužek přidat do vašeho oblíbeného pokrmu.

Artyčoky obsahují velké množství vitamínů a minerálů a z těla odvádí přebytečnou tekutinu. V kuchyni nacházejí široké uplatnění – sterilované je můžete přidat na pizzu, čerstvé lze povařit a přelít máslem, dají se i grilovat, přidat do polévky nebo z nich připravíte ragú podobné francouzskému ratatouille. Pamatujte však, že vaření z nich není minutková kuchyně.

Chřest obsahuje velké množství živin a je to jeden z nejzdravějších druhů zeleniny. Pomalu si nachází svoje místo v naší kuchyni, ať už jako předkem, polévka či hlavní jídlo.

Nápoje, které obsahují kofein (čaj, černá káva, coca – cola, energetické či alkoholické nápoje) působí též jako diuretika.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*