Jaké zdravotní potíže nás mohou na dovolené zastihnout a jak si s nimi poradit

Chystáte se na dovolenou, kufry již máte sbalené, ale pamatovali jste také na případné zdravotní potíže, které by vás mohly zastihnout? Buďte na ně raději připraveni.

Mezi ty nejčastější patří:

  • různé poruchy zažívání
  • podráždění či zánět očí
  • nachlazení
  • bolesti z různých příčin

Poruchy zažívání

Jsou to nejběžnější potíže, které nás mohou na cestách potkat. Jedná se o průjem, zácpu, nadýmání, plynatost, nevolnost, bolesti žaludku, cestovní nevolnost. Proto je vhodné přibalit lék proti průjmu či zácpě, při silnějších průjmech hrozí dehydratace, proto je vhodné mít v záloze rehydratační roztok v prášku, který v případě potřeby smícháme s vodou, kterou máme vždy po ruce. Také léky s obsahem trávicích enzymů (obzvláště pokud máte slabší žaludek a nedokážete si odříct tučné a kořeněné pochoutky).

Podrážděné oči

Oči jsou velmi citlivý orgán a snadno může dojít k jejich podráždění nebo ke vzniku zánětu. Pozor dávejte na prach a klimatizaci. Vhodné je doplnit lékárnu dezinfekčními očními kapkami, ty zmírní potíže, oči zvlhčí a zklidní. Nutností jsou kapky pro ty, co trpí nějakou alergií.

Nachlazení

Ani během dovolené se občas nevyhneme nachlazení. Letadla, autobusy ale i většina hotelů je dnes vybavena klimatizací. Ta vysušuje nosní sliznici a tím oslabuje její přirozenou obranyschopnost. Také přechody mezi nízkou teplotou v klimatizovaných prostorách a vysokými letními teplotami venku, zatěžují náš organismus. Výsledkem může být rýma, kašel, bolest v krku či zvýšená teplota. Proto by v naší cestovní lékárničce neměl chybět lék proti horečce, přípravky na uvolnění ucpaného nosu, pastilky nebo sprej na bolest v krku, lék na tlumení kašle a na odkašlávání. Jako prevence nachlazení může dobře posloužit také izotonický nosní sprej s mořskou vodou.

Bolest

Léky proti bolesti jsou další nezbytností, které by ve vaší cestovní lékárničce neměly chybět. Na dovolené nás mohou zastihnout potíže se zády, klouby, svaly, bolesti zubů, menstruační potíže.

Chybět by nám však neměla ani dezinfekce, náplasti, sterilní obvazy, stahovací obinadlo, teploměr a nůžky.

Ženy, které trpí na vaginální mykózy, by neměly zapomínat na antimykotické přípravky.

Samozřejmostí jsou léky, které pravidelně užíváme.

Cestujeme-li s dětmi, nesmíme zapomenout na léky, určené na dětské obtíže.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*