Stres: Nebezpečí, které nebolí

Když se řekne stres, prakticky všichni víme, o co se jedná. Spousta z nás se ale nijak nepozastavuje a bere jej jako zcela běžnou součást svého vlastního života. Optimální to ovšem rozhodně není, i když nebolí. Zejména při jeho větším množství či opakovaném vystavování se nepříjemným stresujícím situacím může dojít k celkovému kolapsu organismu anebo vzniku závažných i život ohrožujících chorob. Jaké jsou tedy příčiny stresu, dopady na lidské zdraví a jakým způsobem proti němu bojovat? Na tyto otázky si odpovíme v následujících řádcích.

Stresory na každém kroku

Snažit se před úzkostnými stavy a obavami z neúspěchu nebo čehokoli jiného utéct je prakticky nemožné. Stresorů existuje velké množství. Nejčastěji máme velké obavy z pobytu v novém prostředí nebo ze zkoušek. Každý si asi vzpomeneme na žákovská či studentská léta, kdy jsme byli prověřování mnohými testy a zkoušeními. Stres se v současnosti objevuje asi nejčastěji v souvislosti s povoláním. V práci se setkáváme hojně s neočekávanými a velmi vypjatými situacemi. I zdánlivě obyčejné zdržení v koloně na silnici před důležitou pracovní schůzkou může vyústit ve velmi stresující okamžiky.

Někdo ve stresu pracuje rychleji

Ano, toto tvrzení může být za jistých okolností pravdivé. Zvyšování pracovní výkonnosti v důsledku stresu ale rozhodně nikomu na zdravotním stavu nepřidá. Nestíháte-li spánek, neustále jste pod tlakem a potřebujete-li stihnout co nejvíce úkolů, můžete se dostat do značně nepříjemné situace. Předčasné stárnutí, kardiovaskulární choroby a další zdravotní patálie jsou pouze několika z mnoha projevů nadmíry stresu.

Chronický stres devastuje organismus

S občasným minimálním stresem se vypořádáme. Jestliže ale jde o ten chronický, je situace mnohem složitější. Stres se uvádí často i jako jedna z příčin jaterní cirhózy, infarktu myokardu anebo rakovinného bujení. Mnohdy s ním souvisí i obezita. Někteří lidé trvale vystavovaní vypjatým okamžikům se uklidňují prostřednictvím stravy. Jedná se především o sladké. Jen si vzpomeňme na ženy, které neustále hubnou! Když se jim nedaří anebo přijde nějaký stres, sahají po čokoládě a jiných sladkostech.

Životní styl v hlavní roli

Nejefektivnějším bojem proti stresu je zlepšení kvality vlastního života. Jinými slovy, měli byste zvýšit míru pohybových aktivit a dopřát si dostatek potřebného relaxu, a to včetně spánku. V neposlední řadě se vyplatí vsadit také na zdravý jídelníček. Není nutné držet žádné speciální diety, nicméně je dobré zvolit racionální stravu. Na trhu navíc existuje i několik doplňků stravy. Optimální jsou ty na bylinném základu. Jmenovat bychom mohli třeba kapsle ANTISTRES Naturvita pojímající v sobě extrakt z několika bylinek. Jsou jimi rozchodnice růžová, vitánie snodárná a kozlík lékařský. Kapsle se podávají před spaním. K dispozici je tento doplněk stravy aktuálně za výhodnou cenu v eshopu gigalekarna.cz. Ať už se pro něj rozhodnete, nebo nikoliv, dostatek odpočinku si stoprocentně zkuste dopřát a uvolněte se. I obyčejná chvilka bez práce vás totiž může stresu alespoň na chvíli zbavit.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*