Rozšířené žíly v oblasti konečníku nacházející se v jeho dutině se mohou projevit i navenek do řitního otvoru. Díky tomu se dále dělí na vnitřní a vnější hemeroidy. Zřejmě není nutné hemeroidy dlouze představovat. Co pomáhá na hemeroidy?
Jsou hrozbou zejména u lidí sedavého zaměstnání kvůli utlačování cévek a u těhotných žen, zvýšeným tlakem na kyčelní žíly dělohou v posledních týdnech těhotenství. Jejich nejčastějším projevem je krev a sekret při samotném vyprazdňování stolice. Jsou bolestivé a mohou při stolici vyhřeznout i ven.
Úprava stolice, pohyb, dostatek tekutin a vlákniny
Dědičný faktor neovlivníme, ale poruchu vyprazdňování v řadě případů ano. Také fakt, že se málo hýbeme lze napravit. Pokud člověk trpí zácpou nebo průjmem, je to pro vznik hemeroidů potencionální riziko.
Při obtížném vyprazdňování hodně tlačíme, doporučuje se zkrátit doba a používat jemnější toaletní papír. Dráždění okolí konečníku zácpou, ale i průjmem může způsobovat kožní trhlinky usnadňující rozvoj infekce.
Upravit stolici tak, aby byla formována, je možné ovlivnit zejména dostatkem tekutin, pohybem a vlákninou. Vláknina se nachází v ovoci, zelenině, ale také v celozrnném pečivu. Rozhodně bychom si měli odepřít příliš slaná jídla a alkohol.
Hemeroid lze nahmatat i ručně, což je nejprůkaznější. Komplikací hemeroidů je uskřinutí, které vyžaduje chirurgickou léčbu. Provádí se sklerotizace, při které se jsou do tkáně vpíchnuty dráždivé látky, jež vyvolají fibrózu neboli zhuštění vaziva a samovolné zhojení. Odstraňují se i hemeroidy, které překáží při vyprazdňování, jsou v četném množství a často krvácí.
Mladé ženy a těhotenství
Děloha, která se zvětšuje utlačuje kyčelní žíly a následkem je stoupání žilního tlaku. Ač jsou hemeroidy v těhotenství nepříjemnou záležitostí, je velká šance, že po porodu zmizí. Někdy se horší s dalším těhotenstvím, ale i věkem. Je potřeba upravit stravovací návyky a zajistit správnou hygienu konečníku i po jeho vyprázdnění.
Přidejte odpověď