Jak se vyhnout hemeroidům

By: Internet Archive Book Images

Rozšířené žíly v oblasti konečníku nacházející se v jeho dutině se mohou projevit i navenek do řitního otvoru. Díky tomu se dále dělí na vnitřní a vnější hemeroidy. Zřejmě není nutné hemeroidy dlouze představovat. Co pomáhá na hemeroidy?

Jsou hrozbou zejména u lidí sedavého zaměstnání kvůli utlačování cévek a u těhotných žen, zvýšeným tlakem na kyčelní žíly dělohou v posledních týdnech těhotenství. Jejich nejčastějším projevem je krev a sekret při samotném vyprazdňování stolice. Jsou bolestivé a mohou při stolici vyhřeznout i ven.

Úprava stolice, pohyb, dostatek tekutin a vlákniny

Dědičný faktor neovlivníme, ale poruchu vyprazdňování v řadě případů ano. Také fakt, že se málo hýbeme lze napravit. Pokud člověk trpí zácpou nebo průjmem, je to pro vznik hemeroidů potencionální riziko.

By: Internet Archive Book Images

Při obtížném vyprazdňování hodně tlačíme, doporučuje se zkrátit doba a používat jemnější toaletní papír. Dráždění okolí konečníku zácpou, ale i průjmem může způsobovat kožní trhlinky usnadňující rozvoj infekce.

Upravit stolici tak, aby byla formována, je možné ovlivnit zejména dostatkem tekutin, pohybem a vlákninou. Vláknina se nachází v ovoci, zelenině, ale také v celozrnném pečivu. Rozhodně bychom si měli odepřít příliš slaná jídla a alkohol.

Hemeroid lze nahmatat i ručně, což je nejprůkaznější. Komplikací hemeroidů je uskřinutí, které vyžaduje chirurgickou léčbu. Provádí se sklerotizace, při které se jsou do tkáně vpíchnuty dráždivé látky, jež vyvolají fibrózu neboli zhuštění vaziva a samovolné zhojení. Odstraňují se i hemeroidy, které překáží při vyprazdňování, jsou v četném množství a často krvácí.

Mladé ženy a těhotenství

Děloha, která se zvětšuje utlačuje kyčelní žíly a následkem je stoupání žilního tlaku. Ač jsou hemeroidy v těhotenství nepříjemnou záležitostí, je velká šance, že po porodu zmizí. Někdy se horší s dalším těhotenstvím, ale i věkem. Je potřeba upravit stravovací návyky a zajistit správnou hygienu konečníku i po jeho vyprázdnění.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*