Léčivé rostlinky jsou prvním lékem, se kterým se kdy člověk setkal. Již ve starověku byly dostupné a mnohdy jediné léčebné metody, kterých se dalo využít.
Pomáhaly a dosud pomáhají nejen léčit, ale tělu dodávají řadu potřebných (především stopových) prvků. Tento druh léčení bývá označován jako druh alternativní medicíny. Směsi bylinek jsou připravovány na míru klientovi a při jejich přípravě se postupuje podle diagnózy konkrétní osoby. Nejčastější formou jsou směsi vážených sušených bylin, které slouží pro přípravu odvarů. Ty jsou nejúčinnější variantou. Jiné formy mohou zahrnovat sirupy nebo tablety. Tady je výhodou, že se dají využít i u dětí, které často výraznou chuť odvarů zpravidla odmítají.
Příprava bylinkových čajů
Připravit můžeme odvar nebo nálev. Odvar je, zpravidla za tepla, získaný výluh rostlinné části, která se nechá asi 10 minut ve vroucí lázni. Nálev získáme tak, že rostlinu přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat. Následně přefiltrujeme. Pozor – nepoužíváme kov, který by mohl zničit léčivé látky. Některé bylinky obsahují látky, jež se horkem znehodnotí, proto se připravují nálevy studené. Bylinky se zalijí studenou vodou, zakryjí se těsně přiléhajícím víčkem a nechají se louhovat (doba je asi 5 – 6 hodin).
Čínská bylinná terapie
Tato terapie dělí rostliny podle povahy na horké, chladné, svěží a teplé. Je to velice důležité neboť stavy chladu léčí teplými, horka studenými bylinkami. Mezi ty horké patří například skořice, zázvor či pepř. Mezi studenými bychom našli jitrocel, kostival, diviznu. Svěží (vlhké) jsou meloun, tykev nebo máta, teplé (suché) kozlík, vlašský ořech nebo řepík.
Jednotlivé byliny podle chuti řadí také do systému „Pěti základních prvků (elementů)“:
Pod element země patří sladká, která posiluje, vyživuje a tiší bolesti, ovlivňuje slezinu a slinivku – například šalvěj, stévie nebo skořice. Element kovu na sebe váže pikantní a ostrou chuť, která rozptyluje a podporuje oběh energie. Dá se použít u stavů prázdnoty, například těžkého nachlazení – máta nebo zázvor. Pod element vody patří slané, to změkčuje a zvlhčuje. Lze je vytvořit z bylinek neutrálních mírným dosolením, nejlépe solí mořskou – mořské řasy nebo houby. Elementu dřeva patří kyselé, které stahuje a svírá či zastavuje výtoky – šípky, plody rakytníku a černé jeřabiny. Element ohně ovládá hořkost. Vysušuje vlhkost a zvyšuje jin – oddenek reveně, puškvorec nebo listy vachty.
Rada na závěr:
Existuje mnoho rostlin jedovatých, některé jsou toxické při větších dávkách, jiné při dlouhodobějším používání. Některé mohou ovlivňovat účinky léků. Proto je nutná opatrnost. Pečlivě se seznamte s účinky bylinek, které jste se rozhodli používat a dodržujte jejich doporučené dávkování. Pokud si nejste zcela jisti, raději se poraďte s odborníkem.
Přidejte odpověď