Proč si připravit smoothie

Výhody smoothie spočívají v tom, že se na jeho výrobu používá čerstvé ovoce a zelenina a pokud to lze, i se slupkou. Díky tomu využijeme všechny látky, které zelenina a ovoce obsahují. Také je to ideální způsob zvýšení konzumace ovoce a zeleniny.

Vzhledem k tomu, že jsou rozmixované, naše tělo je snadněji stráví a tak lépe využije všechny prospěšné látky. Smoothie se skládá z tekuté části a ovoce, zeleniny či jejich směsi. Tekutou část může tvořit voda, zelený čaj či mléko (obyčejné, kokosové či sojové). Ovoce, zelenina či jejich kombinace je již na vás.

Některé druhy smoothie

Připravit si můžete smoothie ovocné, zeleninové, různé kombinace zeleniny a ovoce nebo smoothie určené k hubnutí či detoxikaci. Pokud do smoothie přidáte ovesné vločky, v letním období to může být skvělé polední osvěžení, které vás také zasytí a dodá tělu potřebnou energii. Složení smoothie by mělo odpovídat denní době, ve které jej budete konzumovat. Ranní smoothie může obsahovat více ovoce, základ odpoledního a večerního smoothie by měla tvořit zelenina.

Ovocné smoothie je typické nasládlou chutí a je vyrobeno pouze z různých druhů ovoce.

Zeleninové smoothie nejčastěji využívá zelené druhy zeleniny – baby špenát, různé druhy listových salátů, petrželku. Dále je v oblibě plodová zelenina (rajčata, okurky) a použít můžete i některé druhy zeleniny kořenové. Do těchto druhů můžete přidat i bylinky, vhodná je bazalka, petrželka nebo máta.

Smoothie při hubnutí vylučuje jakýkoli cukr a často se do něj přidávají zdravé tuky (lněné semínko či kousky mandlí). Chcete – li zvýšit „hubnoucí účinky“, přidejte do nápoje některý ze stimulantů (kofein či zelený čaj).

Tip na závěr:

Smoothie s ředkvičkami a podmáslím

Podmáslí je trochu opomíjené, přestože by se mohlo řadit mezi ideální potraviny a to především díky nízkému obsahu tuku.

Na výrobu smoothie budeme potřebovat: 7 ředkviček, 4 – 5 listů salátu little gem, šťávu z poloviny limetky a hrnek podmáslí.

1 komentář

  1. Kdo ještě neměl smoothie, doporučuji to rychle napravit! 🙂 Nevíte, jak začít? Mrkněte na můj blog, kde naleznete desítky zdravých a chutově vyjimečných smoothie receptů, recenze smoothie mixérů a další novinky ze světa smoothie. Jak si doma uděláte jedno, tak u jednoho určitě neskončíte 😛

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*