Rádi si večer dopřejete sklenku dobrého vína a trápí vás výčitky, že škodíte svému zdraví? Nenechte se mýlit, víno, v přiměřeném množstí, samozřejmě, je naopak zdraví prospěšné.
Účinky vína na naše zdraví
O červeném vínu je známo, že má blahodárný vliv na kardiovaskulární systém, bílé dokáže snižovat hodnoty bílkovin v krvi, což vede ke snižování možného rizika náhlých srdečních příhod. Neznamená to však, že když začnete pravidelně každý večer pít láhev vína, tak děláte zdraví prospěšnou věc. Právě naopak. Aby mělo víno léčivé účinky je potřeba podávat jej také jako lék, tedy v malých dávkách. Kromě tradičních bílých a červených vín můžete ochutnat také ještě jeden typ vína, který stojí na pomezí mezi víny a likéry.
Víno nebo likér?
Víno, které vlastně vínem není a přitom jej tolik lidí miluje. Řeč je o portském vínu, oblíbeném nápoji, který si dopřáváme při speciálních příležitostech nebo jako doplněk k dobrému jídlu. To jediné pravé portské víno pochází z Portugalska, ale mnohdy se setkáme s docela zdařilými lokálními variantami podobného směru. Můžete vyzkoušet například víno pocházející ze španělské oblasti Montilla-Moriles. Zdejší víno old porter odrůdy Pedro Ximénez vyniká plnou chutí i barvou. Ochutnat můžete verzi růžovou, pro kterou je charakteristické aroma sušeného ovoce, tradiční červenou, jejíž chuť je medově jahodová, nebo bílou, ve které můžete rozeznat lipové tóny s medem a vanilkou. Na kompletní nabídku se můžete podívat na stránkách www.oldporter.cz. V čem je tedy rozdíl mezi tímto sladkým vínem a jiným červeným vínem? Především ve výrobě. Narozdíl od tradičních vín je toto víno dolihováváno, to znamená, že v určité fázi výroby se do něj přidává destilát. Právě díky němu získává Old Porter jedinečnou chuť podobnou spíše likéru, než vínu. Nejlépe si jeho chuť vychutnáte, pokud jej budete podávat s polotrvrdými sýry, ořechy nebo kvalitní hořkou čokoládou.
Přidejte odpověď