Relaxace i léčba v solné jeskyni

Solné jeskyně si získaly svoji oblibu v poslední době. Navštěvují je nejen maminky s dětmi a rodiny, ale i školky a školní třídy za účelem utužení zdraví.

Co je vlastně solná jeskyně?

Je to relaxační místo sloužící zároveň k inhalaci, v němž se nachází solné balvany a drcená sůl pocházející především z Pákistánu nebo z oblasti Mrtvého moře. Sůl, z těchto míst vytěžená, je zpracována speciálními technologickými postupy (lisováním a ohřevem) bez použití jakýchkoli přísad, čímž dochází k zachování kvality jejích léčebných účinků. Také si zachová své původní složení. Obsah minerálů v této soli tvoří přes 50 %. V celém prostoru jeskyně je mikroklima, jež je srovnatelné s mikroklimatem mořským. Vzduch je nasycený celou řadou minerálů (jód, hořčík, draslík, vápník, selen a sodík), které při pobytu ulpívají na kůži.

Účinky solného prostředí na organismus.

Ovzduší v jeskyni má pozitivní vliv na chronické nemoci dýchacích cest (rýma , kašel, astma, bronchitida), posiluje oslabený imunitní systém, příznivě působí na dermatologická onemocnění jako je lupénka nebo ekzém, ulevuje při alergiích, pomáhá při léčbě depresí. Pravidelní pobyt v jeskyni zpomaluje proces stárnutí.

Sezení probíhá v místnosti, která je naplněná krystaly kamenné soli a trvá přibližně hodinu. Navštěvovat ji můžete tak často, jak uznáte za vhodné. Pro relaxaci je vhodná návštěva jednou týdně, pro zlepšení stavu a prevenci alespoň dvakrát v týdnu. Není vhodné do jeskyně chodit v případě, že máte teplotu či infekční rýmu.

Vzhledem k tomu, že v posledních letech nabývá na významu prevence, která je velmi důležitá pro zdravý vývoj dětí, je i pro ně vhodná návštěva jeskyně. Dobrá funkce dýchacích cest totiž patří k základním předpokladům tohoto vývoje a vhodné klimatické podmínky pozitivně ovlivňují dětskou dýchací soustavu, protože především velkoměstský charakter má na dýchací soustavu negativní vliv. Hodiny určené pro děti mají trochu jiný průběh, než ty pro dospělé. Sůl, rozsypaná po zemi, umožňuje dětem hrát si po celé ploše. Přímý kontakt soli s kůží má na ni dobrý vliv. Pro děti jsou připravené podložky a hračky, se solí si mohou hrát jako s pískem. Takto se pro ně pobyt stává příjemnější.

Kritéria pro výběr jeskyně

Velmi důležitá je vlhkost vzduchu, která by měla být alespoň 50 % a teplota v místnosti kolem 24°C, což zaručuje správné uvolňování potřebných minerálů v soli obsažených. Kvalitní solná jeskyně musí mít vhodný systém větrání, který odsaje po každé proceduře vydýchaný vzduch a nasaje čerstvý. Pro likvidaci bakterií a virů je vhodná germicidní lampa, která zároveň prostředí dezinfikuje a zabraňuje množení nebezpečných bakterií, též se používá na operačních sálech. Dalším důležitým přístrojem je generátor solného aerosolu, který drtí, pomocí elektromagnetu, sůl na jemný písek a pomocí ventilátoru jej vpouští do jeskyně. Návštěvníci jej pak, ve formě aerosole vdechují a jsou – li obnaženi, přijímají jej i přes kůži.

 Solná jeskyně doma

V současné době trh nabízí řadu možností, jak využít výhody solných jeskyní i v pohodlí domova.  Na výběr je řada přístrojů – domácí solné jeskyně nebo solné lampy. Velice zajímavou možností je ruční dýchací přístroj, který s sebou můžete vozit i na cestách. A jak funguje? Je naplněn kamennou solí, která uvolňuje mikroskopické částečky, jež pronikají do dýchacího systému, zklidňují ho a čistí. Je to velmi praktický pomocník pro alergiky, lidi trpící astmatem a dalšími dýchacími potížemi.

Další domácí alternativou, i když v menší míře, mohou být solné lampy. Materiál na jejich výrobu pochází přímo z pohoří Himaláje, kde se nachází početná solná ložiska vzniklá vysycháním moří. Krystaly se zde dolují a zpracovávají do různých tvarů. Zahřátím lampy dojde k uvolnění soli, která se dostává do vzduchu a ionizuje jej. Díky tomu je v místnosti kvalitnější ovzduší. Lampy jsou vhodné především pro osoby se slabou imunitou. Jejich tlumené příjemné světlo a barevné tóny mají také uklidňující schopnosti a pozitivně působí na naši psychiku. Nepotřebují téměř žádnou údržbu, jen je neumísťujte do vlhkých prostor (sůl vlhkost pohlcuje).  Díky zajímavému designu se hodí téměř do všech prostor. Mohou fungovat jako noční lampička v dětském pokoji, vkusná dekorace do obývacích místností nebo originální dárek pro vaše přátele.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*