Hovořit o zápachu z úst je vnímáno jako společensky nevhodné. Člověk sám si svůj problém neuvědomuje a okolí se ho upozornit stydí. Řešení není snadné, ať jsme postiženi my nebo někdo z našeho okolí.
Co zápach z úst způsobuje?
Ač se vám to bude zdát neuvěřitelné, tak síra. Tu produkují bakterie, žijící v ústech. Jsou však pro nás důležité, neboť podporují hojivé procesy v dutině ústní. Jenže někdy jich je více (při zvýšeném štěpení bílkovin) a problém je na světě.
S čím vším zápach z úst souvisí?
Špatná ústní hygiena – zbytky jídla se v ústech rozkládají, usazují se v mezizubním prostoru a vzniká zubní plak, který je živnou půdou pro bakterie.
Problémy s trávením – při jakémkoliv onemocnění trávicího traktu, například kvůli poruše tvorby trávicích enzymů nebo sníženou schopností zpracovávat bílkoviny.
Užívání léků – léky snižující tvorbu slin. Bez viny nejsou ani antibiotika, léky na vysoký krevní tlak, alergie, deprese či neurologické potíže.
Vyčerpání a hormonální změny – slabý imunitní a hormonální systém nepřeje tělesné rovnováze a tím napomáhá přemnožení bakterií.
Alkohol a kouření – kouření vysušuje sliznici v ústech a podporuje větší tvorbu zubního plaku. Alkohol zapáchá sám o sobě, a pokud se přidají žaludeční šťávy, není radno se k takovému člověku přibližovat moc blízko.
Potraviny – aromatická a hodně kořeněná jídla mohou způsobovat zápach z úst, největším zabijákem svěžesti je česnek, cibule, kedlubny, ředkvičky, zrající sýry, uzený losos, ale také nadměrné množství kávy.
Vytaste zbraně!
- Choďte pravidelně k zubaři a poctivě si čistěte zuby.
- Po jídle používejte žvýkačky a ústní vody.
- Nezapomeňte si čistit i povrch jazyka.
- Pusťte se do léčby zánětlivých onemocnění.
- Sestavte si správnou skladbu jídelníčku: zvyšte příjem celozrnných obilovin, čerstvé zeleniny či syrových jablek. Žvýkat můžete kousek zázvoru, petrželové natě, nebo hřebíček. Pomáhají výplachy nálevem z anýzu a silný černý čaj.
Přidejte odpověď