Slyšeli jste již o červené čočce? Že ne? Pak je na čase to napravit! Červená čočka jako mnoho dalších druhů obsahuje pro tělo prospěšné látky, tak proč ji nevyužít?
Obecně mají luštěniny vysokou biologickou hodnotu. Samotná čočka obsahuje poměrně velké množství vlákniny, která se štěpí na menší části a vytváří hmotu podobnou gelu. Tato hmota na sebe váže látky, které souvisejí s vyšší hladinou cholesterolu v krvi. Čočka dokáže také regulovat hladinu krevního cukru a zpomaluje vyprazdňování žaludku. Díky tomu brzdí vstup sacharidů do krevního oběhu a doporučuje se konzumovat například při redukční dietě. Zasytí totiž na velmi dlouhou dobu.
Čím je zvláštní červená čočka?
Samotné čočky existuje na padesát různých druhů a to od zelené přes oranžovou, žlutou až po červenou a mnoho další. Právě u nás je nejznámější zelená a červená. A čím se červená čočka od zelené liší? Červená čočka nenadýmá a právě proto je vhodná pro všechny, kteří na nadýmání trpí a pro děti od ukončeného osmého měsíce. Červená čočka obsahuje hodně manganu, který ovlivňuje růst, hojení ran, reprodukci i mozkovou funkci. Také harmonizuje metabolismus cukrů i cholesterolu a nachází se v ní silný antioxidant selen, zinek a fosfor. Z vitamínů obsahuje kyselinu listovou a vitamín B6. Ten zlepšuje mozkovou funkci, zlepšuje depresivní stavy a má vliv na kvalitu kůže či tvorbu protilátek. Kromě toho je užitečný při léčbě syndromu zápěstního tunelu (ocení lidé pracující u počítače), premenstruačního syndromu a zmírňuje ranní těhotenskou nevolnost.
Co vše lze z červené čočky připravit?
Červenou čočku lze zpracovávat podobným a mnohdy i stejným způsobem jako čočku zelenou. Výborná je například mrkvová polévka z červené čočky či salát. Loupaná červená čočka může pomoct i při zahušťování polévek. A co si z ní připravíte vy?
Přidejte odpověď