Levandule a její využití

I když je levandule krásná na pohled a oplývá i příjemnou vůní, její využití najdeme hlavně v lidovém léčitelství, kromě jiného totiž uklidňuje a pozitivní účinek má i na naše dásně. Nicméně popořádku…
Levandule se velmi často používá jako sedativum, které uklidní naši mysl z celodenního shonu ve škole či zaměstnání. Vonné silice levandule nejsou asi úplně nejvhodnější společník pro usínání v ložnici (tady je určitě lepší zvolit například eukalyptus), ale koupel z levandule je přímo balzám na povadlou psychiku, stejně tak dokáže pozitivně působit na naši pleť.

Levandule nachází využití i jako ústní voda, v kombinaci s heřmánkem nebo šalvějí asi nemá v ohledu přírodních variant žádnou konkurenci.

A co takhle čaj z levandule? Ten je vhodný nejen jako věrný společník při večerní relaxaci, ale dokáže pomoci i při depresivních stavech, nadměrném stresu a dokonce i nespavosti, která s podobnými psychosomatickými problémy jde samozřejmě ruku v ruce. Pokud obsáhneme i klasické lidové léčitelství středověku, levandule se využívalo hlavně jako léku na časté chřipky a nachlazení, zlepšovat život údajně má i těm, kteří trpí astmatem. A když už jsme u středověku, mělo žvýkání květů levandule pomoci i proti nechutnému zápachu z úst, v té době rozšířenému napříč celou populací…

V neposlední řadě lze levanduli použít i v kuchyni, nejrozšířenější je samozřejmě tato kratochvíle ve Francii. Tamní oblast Provence je na levanduli více než bohatá, najdeme zde doslova fialové plantáže a například příprava rybího masa se bez levandule v této zemi asi už neobejde.

Pěstování levandule není určitě problém ani v našich podmínkách, vyrůst může třeba i v květináči na balkoně, pokud není dostatek prostoru jinde.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*