Paměť a jak ji vylepšit, co pomůže za potraviny?

Paměť je velmi důležitá jak pro studenty, tak i v běžném životě. Přesto se většina lidí po třicítce setkává s tím, že jim paměť pomalu slábne a na prahu sedmdesátky bude s největší pravděpodobností pětina z nás trpět nějakou paměťovou dysfunkcí. Jak si tedy co nejdéle udržet duševní zdraví a dlouhodobou paměť?
Samozřejmě, hlavním faktorem je především stres, jehož chronická forma doslova vraždí jednotlivé neurony a zabraňuje tvorbě nových. Při dlouhodobém stresu pak naše mysl přestane být do jisté míry kreativní, což je pro některá povolání doslova strašák.

Ke zlepšení paměti vede i pravidelné sportovní vyžití. Jedna hodina třikrát týdně rozhodně neuškodí, ve svém vlastním zájmu bychom měli tento čas obětovat i v případě náročnějšího zaměstnání. Pravidelné cvičení navíc odbourává stres a působí proti takzvané atrofii mozku, která je s horší pamětí již tradičně spojována.
Náš mozek potřebuje hlavně pravidelný přísun glukózy, neboť takzvaná „stařecká demence“ přichází ke slovu v době, kdy není mozek s to tuto látku patřičně zpracovávat.

Kvalitní paměti můžeme pomoci i odpovídající stravou, ve které by neměly chybět ryby, citrusové plody nebo vlašské ořechy. Milovníky exotiky pak potěší kiwi, které má na paměť také velice pozitivní vliv. Od věci nejsou v tomto směru ani brambory, špenát nebo třeba oblíbené jahody.

Pro dobrou a dlouhodobě udržitelnou dlouhodobou paměť je nutný i dostatek spánku. Ten by měl trvat nejméně osm hodin denně. Škodu nenaděláme ani deci červeného denně, společenskými (deskovými apod.) hrami nebo návštěvou nejrůznějších kulturních akcí. Paměť lze velmi účinně cvičit i při učení se jazykům.

Paměti naopak neprospívá přílišné užívání léků (antidepresiva apod.), alkohol, vysoký krevní tlak a v neposlední řadě samozřejmě obezita.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*