Kubánské oregáno neboli rýmovník

By: William Brawley

Pokojová rostlina léčivého charakteru, která i svým názvem napovídá o svých vlastnostech. Její příjemná vůně po meduňce s mátou s nádechem eukalyptu, napomohla nejednomu ucpanému nosu. Je prakticky jedno, kam si rýmovník v místnosti dáte.

Jedno je jisté, vytvoří vám zdravější vzduch a také jiné aroma. Odborně se jí nazývá Plectranthus nebo také kubánské oregáno či mexický eukalyptus.

Pomoc pro astmatiky

By: David Eickhoff

Ano, i za tímto účelem plno lidí začalo tuto léčivku pěstovat. Při inhalování aromatických látek z lístků rýmovníku, uvolňuje dýchací cesty a umožňuje člověku s rýmou nebo astmatem lépe dýchat.

Co tenhle malý zázrak dále dokáže? Pomáhá při hypertenzi, snižuje cholesterol a ulevuje řadě srdečním potížím. Doporučuje se i pít, nejlépe v poměru 0,25 litru s jedním lístečkem. Člověk si z něj může připravit také výluh na přikládání obkladů. Má totiž dezinfekční účinky a urychluje léčení drobných ran. V neposlední řadě je pro vás užitkem i po stránce relaxace. V jeho okolí se totiž nevyskytuje žádný hmyz, protože ho silně odpuzuje. Někdo tak rýmovník pěstuje v domě i z toho důvodu, že nebude doma mít komáry, mouchy ani moly.

Co ke své péči rýmovník potřebuje

By: Harry Rose

Je to především dostatek světla a optimální stanoviště s občasným sluncem. Určitě nevyžaduje nadmíru slunce, protože by mohlo dojít k jeho spálení. Má raději sušší půdu, ale 2 – 3 krát do týdne mu zalévání neuškodí. Jeho růst podpoří i menší rosení, bude navíc krásně zelený. Zajímavé je, že jeho listy po utržení usychají jen málokdy. Jsou krásně vlhké a svěží, proto je nejde ani usušit.

Pokud ho pěstujete doma, daří se mu na venkovním parapetu, ale vyhovuje mu i zahrádka. Bude mu stačit klidně zahradní zemina s přimícháním části kompostu a písku.

Pro jeho nádherný vzhled a kvalitní účinky vyžaduje hlavně světlo. Kdo se naučí zaštipování, nejčastěji se zastřihává do tvaru koule. Rozmnožuje se řízky, které nejprve musí pustit kořínky ve vodě. Rostlina nesnese přemokření, hlídání půdy z vaší strany, je pro ní rozhodujícím faktorem životnosti. Jakmile jí zčernají listy je zle, prochladla a jedinou záchranou je většinou zakořenění nového řízku.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*