Ženšen – tajemná rostlina, která přežila tvrdé klimatické podmínky z období od třetihor po současnost. Mohli bychom ji skoro považovat za jakýsi symbol života na Zemi. Je známá z oblasti východní Asie a patří mezi velmi významné léčivé rostliny, nejen tradiční čínské medicíny.
Do Evropy se dostala díky arabským cestovatelům. Mezi významné látky, které se v ženšenu nachází, patří saponiny (v lékařství se využívají například jako prostředek usnadňující vykašlávání, také bychom je našli v pěnivých zubních pastách), antioxidanty (látky chránící organismus proti tzv. oxidačnímu stresu – nerovnováha mezi volnými radikály a látkovou výměnou), polysacharidy (škrob, glykogen, celulóza, chitin), z nichž byl izolován především ginsan, který se podílí na stimulaci imunitního systému, a peptidy (mezi ně patří například inzulín nebo endorfíny). Také obsahuje velké množství vitamínů, minerálních látek (vápník, draslík, fosfor, železo, sodík nebo síru) a enzymů.
Oblasti působení
Ženšen má velice široké spektrum působení, není to však všelék. Zvyšuje fyzickou i duševní odolnost organismu vůči škodlivým vlivům, které na nás působí z prostředí. Urychluje uvolňování hormonů potřebných jako protistresové obranné mechanismy a díky tomu dochází k omezování fyziologických ukazatelů stresu. Pomáhá harmonizovat důležité životní funkce, reguluje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, potlačuje arteriosklerózu, složky korejského ženšenu dokážou obnovit poškozenou cévní výstelku (pokud ji poškodila hypertenze). Stimuluje činnost nervového a hormonálního systému, podporuje správnou činnost mozkových buněk (pomáhá zlepšovat paměť, soustředění, prostorovou orientaci, podporuje schopnost učení se).
Má dobrý vliv na metabolismus. Při jeho užívání dochází k lepšímu průtoku krve ve sliznici žaludku. Ovlivňuje hladinu krevního cukru (pozitivní regulace). Pomáhá při odstraňování únavy, zbystřuje smysly. Funguje jako antioxidant (neutralizuje volné radikály). Pozitivně působí na kostní dřeň tím, že stimuluje její krvetvornou tkáň, je účinný při léčbě anémie (chudokrevnost). Velmi dobře hojí kožní onemocnění. Sloučeniny v něm obsažené potlačují oxidaci tuků a tím zpomalují proces stárnutí. Vyrovnává mužskou i ženskou hormonální aktivitu. Jeho účinky jsou povzbuzující a stimulující, dlouho vydrží. Na rozdíl třeba od kávy neobsahuje kofein (ten pouze zrychluje využití energie). Ženšen zlepšuje proces buněk, které přijímají a využívají cukr z organismu. Tím se liší od kofeinu. Musíme zmínit, že existují různé druhy, nejvíce se však používají dva, a to asijský, který má ženšen účinky „ohřevné“, a americký, který má účinky „ochlazující“.
Způsoby používání
Na trhu je široký výběr prostředků s ženšenem – léčivé medy, porcované čaje, tablety, tinktury, ale i kosmetické krémy, masti nebo pleťová mléka. Složení přípravků se může lišit. Je to dáno původem, kultivací i zpracováním suroviny. Buďto se suší na slunci nebo paří v cukerném, případně lihovém, nálevu a poté se suší umělým teplem. Tradiční čínská medicína zvyšuje jeho účinky tím, že jej kombinuje s dalšími léčivými rostlinami. Vhodné je se, při používání, řídit informacemi z příbalového letáku. Na trhu se dají sehnat i kandované kořeny. Nejúčinnější je extrakt (po malých lžičkách nebo v kapslích). Také můžeme užívat drcený kořen ve formě prášku.
Doporučená denní dávka suché drogy je 3 – 10 gramů. Doporučené užívání je měsíc až dva v kuse, následně je dobré udělat měsíc až dva pauzu a kúru opět opakovat. Tato přestávka je nutná z důvodů kumulace účinných látek v těle. Ty by mohly způsobovat negativní účinky (vyšší krevní tlak, poruchy trávení nebo nespavost).
Využití v kuchyni
V Číně se konzumuje zeleninová polévka, do níž se přidává suchý kořen. Je to běžný posilující prostředek. Dále se využívá na výrobu vína nebo pálenky, drceným kořenem se dochucují různé druhy čajů. Můžeme jej též kandovat (kořeny se ponoří na několik minut do horké vody, poté se v nich udělají otvory a opět se ponoří, tentokrát do cukerného roztoku, kde se nechají do druhého dne, druhý den se vyjmou a osuší).
Pozor
Diabetici by měli konzumaci ženšenu konzultovat s lékařem. Ženšen totiž může mírně snížit hladinu cukru v krvi. Taktéž lidé užívající diuretika (léky zvyšující vylučování vody), kojící a těhotné ženy a děti.
I když momentálně nejste nemocní, ženšen pomůže zlepšit vaši vitalitu, zvýší hladinu energie a podpoří vaše zdraví.
Přidejte odpověď