Ořešák v zahradě

By: Erich Ferdinand

Statné ořešáky jsou dnes v zahradách vidět jen málo. To by se však mohlo změnit, neboť nově vyšlechtěné odrůdy plodí časně a daří se jim i v méně příznivých polohách. Vlašské ořechy si většina lidí zamilovala.

Moudrost ukrytá v korunách stromů

Ve starověkém Řecku se věřilo, že ořešák předává člověku v podobě ořechů moudrost bohů. Tato víra má docela reálný základ, protože specialisté na výživu i dnes oceňují vlašský ořech jako zásobárnu vynikajících živin pro mozek a řadí ho k cenným zdrojům energie nutným pro mozkovou činnost.

By: Scott Robinson

Na venkově se mohutné stromy vysazují poblíž zahradních odpočívadel nebo u domu, aby později skýtaly příjemný stín. Ostrá vůně jejich listů navíc odpuzuje obtížný hmyz.

 

Pokud si hodláte ořešák vysadit do zahrady, nachystejte mu hodně místa. I novější odrůdy vyšlechtěné na pomaleji rostoucích podnožích totiž snadno dosahují průměru koruny okolo 7-8 m. Velkoryse vyměřené stanoviště je nezbytné, protože ořešák nestrpí žádnou konkurenci. Z kořenů a spadaného listí se do půdy dostává rostlinná látka juglon, která se podílí na blokování růstu kořenů konkurenčních rostlin.

Při výběru hraje roli odolnost

Ořešáky jsou méně náchylné k napadení škůdci a chorobami než ovocné stromy, přesto by při výběru odrůdy měla míra odolnosti hrát důležitou roli. Za vlhkého počasí a v teplejších oblastech se může rychle rozšířit houbová choroba antrakóza ořešáku. Houba způsobuje vznik tmavých skvrn na listech a zelených obalech ořechů, ale neproniká do jader.

 

Také nebezpečná bakteriální skvrnitost ořešáku o sobě dá vědět nejprve černohnědými skvrnami, ale později zčernají a seschnou i jádra a stanou se nepoživatelná. Preventivní obranou proti chorobám je především vhodné stanoviště, hodně úsporné přihnojování, ponechání volného prostoru okolo kmene a pečlivé hrabání a odvážení spadaného listí.

By: Steve Slater
By: Steve Slater

Čas ořechů přichází na podzim. Vyšlechtěné odrůdy začnou plodit už 4-5 let po vysazení. U tradičních odrůd to však bývá 8-15 let. Dříve se ořechy používaly také k věštění průběhu nastávajícího roku. Před příchodem nového měsíce se vždy rozlouskl jeden k tomu předem určený ořech a pokud byla skořápka vyplněná zdravým jádrem, těšili se naši předci na nastávající šťastné dny, zavadlé nebo seschlé jádro předpovídalo těžké časy.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*