Jak na podrážděný žaludek?

Asi každého z nás tento problém někdy trápil a určitě existuje spoustu cest k řešení. Jak si ale pomoci přírodní cestou bez zbytečného příjmu léků a nejrůznějších preparátů?
Žaludeční nevolnosti přicházejí ke slovu hlavně v období přemíry stresu, nemoci nebo třeba i těhotenství. Nejde samozřejmě o nic příjemného, tyto potíže dovedou zkazit požitek z celého dne. Existuje ale hned několik potravin, které mohou účinně pomoci.

V první řadě jde o banány, které jsou nejen snadno stravitelné, ale obsahují i pektin, který dostane podrážděný žaludek brzy do klidového stavu. Podobné účinky jako banány mají samozřejmě i potraviny, které nejsou v regálech supermarketů příliš vzdálené – konkrétně se jedná například o klasická a prostá jablka, která jsou bohužel v dnešní době dosti nedoceněnou pochutinou.

Pokud jste příznivcem exotického ovoce, pomůže na podrážděný žaludek určitě papája. V té najdete kromě mnoha jiných užitečných složek i dva enzymy, které nesou název papin a chymopapain. Ty snadno dovedou přivést žaludek zpět do normálu. Pokud papáju z nějakého důvodu v obchodech neseženete (je samozřejmě hůře dostupná než banán či jablko), je možné sáhnout po tabletách.

V případě nápravy podrážděného žaludku nemusíme samozřejmě sáhnout jen po ovoci nebo zelenině. Naprosto stejnou službu může odvést i nečekaný pomocník – bílá rýže. Stejně tak účinné jsou například i brambory, která navíc uleví od bolestí, jež jsou s bolestmi břicha spojené.

Podrážděnému žaludku naopak nepomohou žádné mléčné výrobky, kromě klasického bílého jogurtu, který podporuje správnou činnost střev a nepřímo tak může ulevit i žaludku.

Snadnou pomocí je i koření, nejlépe na žaludeční obtíže pomáhá zázvor, který buď žvýkáme v jeho celistvé formě, nebo si jej připravíme v podobě čaje. Samozřejmě nejde o koření nijak závratné chuti, ale kvůli odeznění bolestí to určitě pro jednou vydržíme.

1 komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*