Ještě do nedávna byla tato houba pokládána za lahůdku a za vítané zpestření jídelníčku. Lékařské výzkumy ovšem prokázaly, že je rovněž léčivá, což věděli již ve staré Číně. Na našich stolech se začala objevovat koncem minulého století, dnes je běžně k dostání v supermarketech i v běžných prodejnách zeleniny a v prodejnách zdravé výživy.
Dřevokazná houba hlíva ústřičná přijímá ze dřeva stromů velké množství potřebných látek, které jsou prospěšné i lidskému organismu. Její léčivé účinky spočívají především v beta glukanech, které mají schopnost aktivovat buňky zajišťující přirozenou imunitu organismu.
Kromě toho hlíva obsahuje celou řadu vitamínů řady B a vitamínů D, C, K, proteiny, steroly, některé mastné kyseliny, chrom, měď, železo, jód, sodík, selen a zinek. Vedle těchto cenných látek obsahuje také vlákninu, díky které se z těla uvolňují usazené škodliviny.
Komu nejvíce hlíva prospívá
Zcela určitě by ji měli pravidelně jíst kardiaci, protože hlíva upravuje hladinu cholesterolu v krvi a také vysoký krevní tlak. Dále všichni, kdo trpí různými záněty, potížemi s klouby a také kožními onemocněními. Hlívu lze doporučit i osobám s nemocnými játry, ledvinami či slinivkou, jelikož zhlepšuje metabolismus a regeneruje vnitřní orgány.
Hlívu ústřičnou lze konzumovat v přírodní podobě, nebo její výtažek v podobě kapslí nebo prášků, což seženeme v lékárnách a prodejnách zdravé výživy. Novinkou je výtažek z hlívy zkombinovaný se 100% rakytníkovým olejem, který má blahodárné účinky při zánětu močových cest, pomáhá při vředových onemocněních a je vhodný při celkové vyčerpanosti.
Kde ji najít
Hlív v našich klimatických podmínkách vyrůstá několik, ovšem ústřičná patří k těm nejhodnotnějším. Objevuje se od října do února a při mírných teplotách ji nalézáme přes celou zimu. Roste často v trsech střechovitě nad sebou, na kmenech a pařezech nejrůznějších listnáčů. Klobouk mívá široký 40-200 mm, jazykovitý až vějířovitý, zpravidla popelavě šedý. Lupeny jsou bílé až šedavé. Záměna za některé jedovaté houby je i vzhledem k době růstu málo pravděpodobná. Hlívu si můžete pěstovat i sami na zahradě. Stačí si koupit v supermarketu nebo objednat na internetu sazenice a umístit je na čerstvý pařez ve stínu a můžete sklízet až jednou za dva týdny.
Přidejte odpověď