Co dělat, když vás začne trápit alergie?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na reálně neškodnou látku. Nejčastěji bývá vyvolána prachem, pylem, plísněmi. Výjimkou nejsou ani potravinové alergie, které jsou často ruku v ruce právě s jinými problémy. Jakmile se alergické potíže objeví, neexistuje na ně lék, díky kterému by určitě vymizely. Časem mohou odeznít, ale také nemusí, což záleží na hodně faktorech. A jak postupovat, když si začnete všímat tohoto problému?

Rozpoznejte příznaky

Řídká rýma, časté kýchání, pálení očí a vyrážka. To jsou některé z příznaků alergie. Jakmile je začnete pozorovat, přichází na řadu hledání řešení. S tím pomáhají i volně dostupné léky na alergie, které jsou na bázi antihistaminik. Jsou ve formě tablet, případně sprejů do nosu pro akutnější problémy v podobě senné rýmy. Užívání těchto přípravků je v počátečních fázích dobré doplnit omezením kontaktu s alergenem, aby nedocházelo ke zbytečnému dráždění imunitního systému.

Objevit se může v každém věku

Dispozice pro alergické potíže jsou z velké části dědičné. Mohou se ale objevit i v průběhu života, kdy naše tělo začne nesprávně reagovat na setkání s prachem, pylem, plísněmi a podobně. V zásadě nejde o nic nebezpečného, ale při podcenění léčby a ignorování příznaků může problém vyústit až v astma. Už jen z toho důvodu je velmi vhodné navštívit alergologa, který určí závažnost problému a navrhne odpovídající řešení.

Navštivte specialistu

Návštěva specializovaného lékaře s sebou nese detekci původce alergické reakce. Dnes se většinou provádí kapičkové testy na kůži, kde se z povrchové reakce vyhodnotí, jak hodně vaše tělo reaguje například na pyly obilnin. Běžně se předepisují léky, které potlačují projevy. Existují i možnosti léčby spočívající v pomalé desenzibilizaci, kdy tělo přestane přehnaně reagovat. K takovému postupu je však nezbytně nutný dohled lékaře.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*