Brusinky se dají určitě hojně využít hlavně v tuzemské kuchyni, protože například svíčkovou omáčku či zvěřinu si bez ní asi ani neumíme představit. Za Atlantikem mají tyto bobulky také ve velké oblibě, protože Den Díkůvzdání se bez krocana s brusinkami prostě neobejde, alespoň tedy v rodinách, které ctí tuto dlouhou tradici. Drobné červené bobule jsou ale vhodné nejen do kuchyně, ale mohou ulevit i od mnoha zdravotních problémů. O jaké například jde?
Brusinky mohou být nápomocné hlavně při ledvinových zánětech a infekcích močových cest obecně. Čaj z brusinek dokáže pomoci i při problémech se slinivkou a dokáže snížit hladinu krevního cukru u diabetiků. V neposlední řadě se brusinky, hlavně v lidovém léčitelství, tradičně používají proti otokům, zažívacím potížím a na léčbu zvýšené teploty.
Podle posledních lékařských výzkumů ale mohou brusinky ovlivnit naše zdraví mnohem více. Šťáva z těchto malých bobulek má pozitivně působit na léčbu gingivitidy (čili vlastně zánětu dásní, zde je ale problémem vysoký obsah cukru ve šťávě) a dokáží prospívat i srdci. Využití a aplikace brusinek nezná mezí. Vysoká antibakteriální schopnost brusinek je známá také již po dlouhá staletí.
A jaké prospěšné látky vlastně v brusinkách najdeme? V prvé řadě jde o vitamíny A, C a E, dále lze mluvit o draslíku, železe a tak dále a tak dále. Pravidelné užívání brusinek může být užitečné i jako prevence vzniku rakovinného bujení.
Ovšem pozor – stejně jako u mnoha dalších pochutin – i u brusinek platí, že všeho moc opravdu škodí. Pokud si dopřejeme příliš velké množství brusinek (třeba ve formě šťávy, džusu nebo prostě jen tak), podráždíme si žaludek. Dlouhodobé nadužívání brusinkové šťávy pak vede například k neblaze proslulým ledvinovým kamenům nebo poškozením jaterní tkáně.
Přidejte odpověď