Lupénka

Lupénka je jednou z chorob, které nelze bohužel úplně vyléčit, a mohou nám také dost znepříjemnit život. Nejde ani tak o zdraví jako takové, lupénka je spíše psychickým problémem, který dokáže pošramotit nejedno sebevědomí. Pokud jde o čísla, různými stádii lupénky si prochází asi čtvrt milionu Čechů.

Lupénka (nebo též odborně psoriáza) je vlastně jedno z již klasických autoimunitních onemocnění, které je sice dědičné, ale jedním dechem je třeba dodat, že není nikterak nakažlivé. Při lupénce je imunitní systém stimulován k nadměrnému výkonu do té míry, že přehání syntézu bílých krvinek a zrychlí tak i růst kožních buněk. Průměrný zdravý člověk doslova a do písmene vymění kůži za zhruba čtyři týdny, nemocní lupénkou si tento proces zažijí zhruba za dobu jednoho týdne. Kožní buňky nedozrají zcela a díky tomu se tvoří na kůži klasická „šupina“.
Lupénka nejčastěji postihuje místa kolem kloubů, ale dostat se může i dovnitř vlasového porostu nebo okolí nehtů.

Spouštěčem lupénky je nejčastěji nadměrný stres, zanedbaná životospráva a příliš dlouhý pobyt na ostrém slunci, který měl mít původně za následek mírné opálení. Stejně tak může lupénku vyvolat i užívání léků na hypertenzi (zvýšený krevní tlak), problémy se štítnou žlázou nebo třeba časté záněty horních cest dýchacích.

Lupénka se nejčastěji projeví poprvé u teenagerů a lidí, kteří překročili čtyřicet let věku – obecně vzato se ale může objevit prakticky kdykoliv. Léčba lupénky je zatím bohužel účinná jen částečně, lékařská věda si zatím s tímto onemocněním neví tak úplně rady. Příznaky lupénky ale může potlačit pobyt v lázních, který může snadno uhradit zdravotní pojišťovna (obecně se doporučuje vyrazit do lázní jednou nebo dvakrát ročně na zhruba tři týdny). Další možností je například léčba UV zářením.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*