Ostropestřec a játra

Ostropestřec mariánský je poměrně nenápadnou bodlákovitou rostlinou, v oblasti léčby jater už ale dokázal hodně. Často roste na loukách nebo lesních cestách a vypěstovat si jej můžeme snadno i doma, stačí mít několik semen, která jsou k sehnání nejen ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou, ale mnohdy i kdekoliv jinde včetně např. klasických supermarketů. Nenáročnost této rostliny je opravdu pověstná, stačí jen zajistit dostatek slunečního svitu a bude se jí vskutku výtečně dařit.

Využití této rostliny je opravdu různorodé. Účinnou látku (silymarin) získáte jak z čaje, tak z olejů, tablet a nejrůznějších kapslí. Olej z ostropestrce, jenž se získává z rozdrcených semen tohoto „bodláku“, by mohl být zajímavý hlavně pro milovníky studené kuchyně a nejrůznějších salátů.

Asi největší kus práce ostropestřec učiní ve prospěch lidí, kteří nemají z nějakého důvodu v pořádku jeden z vůbec nejdůležitějších orgánů – játra. Účinná látka silymarin totiž dokáže regenerovat poškozenou tkáň a úspěchy slaví i u velmi závažných onemocnění, jako jsou například steatóza (tj. ztučnění jater), cirhóza (tj. ztvrdlá játra) či hepatitida (žloutenka). Své využití nachází i jako součást chemoterapie při léčbě rakoviny jater.

Ostropestřec nemá žádné vedlejší účinky, nicméně například čaj z něj je velice hořký a nemusí tak každému zachutnat. Vyvarovat by se jej měly jen těhotné a kojící ženy, stejně jako lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem. Výjimečně se dostavují i alergické reakce, nicméně pro drtivou většinu pacientů přináší ostropestřec jen samé klady, dílem samozřejmě i proto, že nejde o synteticky vyrobený lék, který by mohl určitě situaci kolem jater nepříjemně rozvířit.

Jako doplněk lze ostropestřec využít při snaze shodit nějaké to přebytečné kilo, stejně jako tehdy, kdy se rozhodneme pro detoxikační léčebnou kůru. Kromě zdravějších jater vám zdravé tělo zajistí i větší libido, tedy chuť na sex.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*