Maliník obecný a jeho nedoceněné účinky

By: Swallowtail Garden Seeds

Maliny zná snad každý, tyto sladké plody pocházejí z keře, který má pro lidské tělo větší význam, než si mnozí myslí. Již samotná podoba malin doslova volá po ochutnání. Jedná se o trnitý keř, který roste nejčastěji v lesích a na stráních podhorských a horských lokalit, protože má rád vlhčí půdu.

By: Nicholas A. Tonelli

Jeho plody se vyznačují růžovou, někdy až načervenalou barvou. Z botanického hlediska se maliník nazývá Ostružiník maliník. Mohou se tedy používat oba dva výrazy. Dnes poněkud zdomácněl a pěstuje se zejména na zahradách. Lidé jeho plody využívají hodně často do sladkých moučníků. Málokdo ví, že se využívají i jeho listy.

 

Podpora zdraví

By: S. Rae

Maliník se stal chutnou ozdobou většiny zahrad, ale my se dnes podíváme na jeho lesní podobu. Poznáme ho i podle lichozpeřených listů, jež obsahují zespodu drobné chloupky našedlé barvy. Květ maliníku je hodně tvarově podobný jako květ šípku, květy jsou bílé a spatřit je lze hlavně od května do června. V létě si pochutnáváme na samotných plodech. Suší se však jeho listy, ale jen tak dlouho, aby nezměnily svou barvu. Jedině tak si listy uchovají významný podíl tříslovin, flavonů a organických kyselin včetně kyseliny citrónové.

Obsahuje mnoho cenných látek včetně vitamínu C

By: Dhinal Chheda

Je také zastupitelem vitamínu C, cukrů a silic. Plody jsou toho jasným důkazem. Jsou plné přírodního zdroje cukru, barviv, pektinu a organických kyselin včetně silic. Pecičky zase obsahují cenné olejnaté látky díky glyceridům. Z plodů se vyrábí sirupy nebo jiné sladké nápoje.

Použití Maliníku v praxi

By: yaquina

Jelikož má maliník obecný protizánětlivé účinky, uplatňuje se při zánětech dutiny ústní. Také staví průjmy a lze s ním potírat kůži při různých chronických potížích. Listy maliníku obecného jsou účinné i při žaludečních a střevních potížích. Snižují tělesnou teplotu a měly by tedy pomoci i při horečce, angínách a chřipkách. V gynekologii se maliník doporučuje při silném menstruačním krvácení. Je takto ovšem chápán v lidovém léčitelství. Při jakýchkoliv problémech ohrožujících váš zdravotní stav, navštivte vašeho lékaře. Maliník lze však použít jako skvělou prevenci před celou řadnou onemocnění.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*