Ačkoliv se početí dítěte jeví jako banalita, praxe může být poněkud komplikovanější. Pokud jste se do toho pustila a ráda byste zvýšila šanci, že se vám podaří otěhotnět co nejdříve, řiďte se následujícími osvědčenými tipy.
Začněte žít zdravěji
Pro ženu, která se snaží otěhotnět, by měl být přechod na zdravější životní styl naprostou samozřejmostí. V prvé řadě byste se měla zamyslet nad svým jídelníčkem – vyřaďte z něj uzeniny, polotovary, cukrovinky, smažené výrobky i sladké pití. Zároveň se snažte vyhýbat potravinám s vysokým obsahem cukru a bílé mouky. Dopřávejte si pestrou a nutričně bohatou stravu s dostatkem vitamínů a dalších potřebných látek.
Upravte svou váhu
Šance na úspěšné početí do jisté míry závisí i na váze. Ovšem pozor – sníženou schopnost otěhotnět nemají jen ženy s nadváhou, ale také ženy trpící podvýživou. Patříte-li do první či druhé skupiny, snažte se o nápravu.
Eliminujte zbytečný stres
Jak souvisí stres a otěhotnění? Více, než si možná myslíte. Na základě mnoha výzkumů bylo zjištěno, že stres vede k aktivaci hormonální os a zvýšené produkci stresových hormonů majících vliv na tělesné procesy. Kvůli nadbytku těchto hormonů může dojít k zablokování ovulace i menstruace, snížené pohyblivosti vejcovodů a k dalším neduhům.
Ukliďte si v hlavě
Než se vydáte na kliniku IVF s dotazem ohledně dárcovství vajíček, udělejte si pořádek ve svých myšlenkách. Třeba se vám nedaří otěhotnět z důvodu podvědomého odmítání role matky nebo obavy ze změny vztahu či jiných psychických příčin.
S běžným stresem se jistě vypořádáte sama – skvělými prostředky jsou autogenní trénink a meditace. V případě dlouhodobých psychických problémů je lepší kontaktovat odborníka. Terapie s kvalifikovaným psychologem se může na vaší schopnosti otěhotnět projevit velmi pozitivně.
Přidejte odpověď