Zelená káva se vyrábí stejným způsobem jako ta černá – ze sušených plodů kávovníku. Podstatný rozdíl je v tom, že u zelené kávy se zrnka po usušení již nepraží. Zpracovávají se dále tzv. mokrou metodou – bobulky se nejprve roztřídí a vyperou, teprve potom se zralé plody zbavují dužiny a slizové vrstvy.
Díky tomuto postupu si zrnka uchovají spoustu zdraví prospěšných látek, které se jinak během pražení ztrácejí.
Zelená káva je o něco kyselejší a její aroma je mnohem jemnější než u té pražené.
Obsah
Zabraňuje vzniku infarktu a diabetu
Díky látkám zvaným fenoly působí blahodárně na srdce a krevní oběh a podporuje dobré zažívání.
Další podstatnou složkou je kyselina chlorogenová (obsahuje jí asi desetkrát víc než černá), která spolu s kofeinem umožňuje pomalejší vstřebávání cukrů, a tím zabraňuje, aby se nadbytek měnil na tuky, které se jinak hromadí mimo jiné také v oblasti srdce, jater, slinivky a ledvin a zvyšují riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění a cukrovky.
Pomoci vám může také při bolestech v krku
Díky již zmíněné kyselině chlorogenové v kombinaci s kofeinem působí také proti bakteriím a jako velice účinný detox. Při nachlazení nebo bolestech v krku si klidně můžete dopřát několik šálků denně, čtyři ale bohatě postačí a ten poslední si raději nedávejte před spaním.
Všechny fenolické sloučeniny fungují zároveň jako silné antioxidanty. To znamená, že brzdí aktivitu volných radikálů, které způsobují také předčasné stárnutí.
Tip pro dietáře
Látky obsažené v nepražených kávových zrnech pomáhají odbourávat tuky, snižují chuť k jídlu, podporují pocit sytosti a dodávají tělu energii. To vše se dá velmi dobře využít při redukčních dietách. Nečekejte ale, že si dáte denně dva – tři šálky a za měsíc budete štíhlejší v pase o několik centimetrů. Zelená káva vám jen trochu pomůže, ale je potřeba si vhodně upravit životosprávu.
Běžný mlýnek zelenou kávu neumele
Koupit ji můžete již mletou nebo neumletá zrna. Jako potravinový doplněk se prodává i v tabletách.
Přidejte odpověď