Strašák jménem lepek – pravda a mýty

Zalepí střeva, brání vstřebávání živin, ničí žaludek a přibírá se po něm na váze. Pokud bychom věřili informacím, které nám předkládají výživoví koučové na Instagramu nebo TikToku, nutně bychom došli k názoru, že lepek je čistý jed, který nás pomalu zabíjí. Je to však pravda? Historie, během níž naši předkové konzumovali stravu založenou především na obilovinách, nám napovídá, že ne. Podle vystudovaných nutričních terapetů však pravda leží zhruba uprostřed.

Co je to lepek?

Jedná se o skupinu proteinů, která se skládá ze dvou hlavních sloučenin – gluteninu a gliadinu, které jsou zodpovědné za elasticitu a lepivost těsta při výrobě chleba a dalších typů pečiva. Právě na této jejich vlastnosti se zakládá mýtus o zalepení střev. Tyto rostlinné bílkoviny se nachází v některých obilovinách, mezi něž patří:

  1. pšenice
  2. ječmen
  3. žito
  4. oves

Strašák jménem celiakie

Pro některé lidi může být lepek problematický, protože jejich těla nejsou schopna ho správně trávit. To se projevuje ve formě alergie, pro kterou lékaři zavedli odborný termín celiakie.Pokud osoba trpící tímto autoimunitním onemocněním pozře jídlo obsahující lepek, začnou enzymy v jejím trávicím traktu napadat střevní sliznici, což způsobuje potíže se zažíváním, nepříjemnou bolest a v důsledku to může vést k vážným zdravotním problémům. Celiaci se proto musí vyhýbat všem potravinám vyrobeným z klasické mouky, což v praxi znamená, že nejí například běžně prodávané těstoviny a pečivo. Zároveň nesmí pít pivo. Naštěstí pro ně však existují alternativní plodiny, kterými lze výše jmenované obilniny nahradit. Patří mezi ně:

  • rýže
  • kukuřice
  • quinoa
  • čirok
  • kaštany
  • oříšky

Stravování jako trend

Celiaci si musí v každé restauraci hlídat složení jídla a hledat bezlepkové varianty. V kvalitních stravovacích zařízeních to většinou není problém, protože tam bývá obsluha vstřícná jak k různým typům diet, tak k používání zařízení, jako je PULZE, a dalším přáním zákazníků. Lidí, kteří lepek nebo sacharidy z různých důvodů omezují, totiž přibývá s tím, jak se do módy vrací keto a low carb diety. Pro zdravé jedince lepek nepředstavuje žádné nebezpečí, ba naopak jim může sloužit jako zdroj bílkovin, čehož využívají například vegani, kteří konzumují čistý lepek ve formě seitanu. Často se však k bezlepkové dietě uchylují i lidé bez alergií s vidinou snížení hmotnosti a podpory zažívání. Mohou si tím ale spíše uškodit, protože hrozí, že si celiakii vypěstují.

Autor: Elena Gotfried

Odkaz na obrázek:

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*