Vláknina je dobrá nejen pro správné zažívání

Jste – li zastánci zdravé výživy, vláknině jste se dozajisté nevyhnuli. Tělo ji totiž potřebuje pro správné zažívání, při procesu hubnutí a dokonce i při snižování hladiny cholesterolu.

Co je vláknina

Je to základní složka potravy, kterou najdeme v rostlinných potravinách. Přestože z ní nezískáme žádnou energii ani užitečné látky, je pro naše tělo nepostradatelná. Ptáte se, proč? Odpověď je jednoduchá – pomáhá zvyšovat objem stravy, vyvolává pocit nasycení, ale nezvyšuje náš energetický příjem. Při konzumaci vlákniny je důležitý dostatek tekutin, které zapříčiňují nabobtání a díky tomu vláknina udržuje obsah střev vláčný, usnadňuje trávení a vyprazdňování. Umí na sebe vázat některé škodlivé látky z potravy a látky toxické, které vznikají při trávení. Pokud tělu dodáváte dostatek vlákniny, pomáhá chránit před některými civilizačními chorobami (rakovina trávicího ústrojí, srdeční onemocnění, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu nebo obezita). Vláknina se vyskytuje ve formě rozpustné a nerozpustné.

Rozpustná vláknina je součástí především ovoce, zeleniny, ovsa, ořechů a luštěnin. Tvoří ji složky, které bobtnají ve vodě – rostlinné buňky a buněčné stěny. Její hlavní složkou je pektin. Tento druh vlákniny vstřebává nadbytečnou vodu ze střev, změkčuje stolici, váže na sebe cholesterol a ten pak odchází z těla ven. Pomáhá diabetikům zpomalovat vstřebávání krevního cukru.

Nerozpustná vláknina se nachází především v obilovinách a je složena z buněčných stěn, lignidů, přírodních pojiv dřevnatých rostlin. Ty sice také vážou vodu, ale nebobtnají. Téměř veškerá vláknina tohoto typu je tvořena celulózou, která prochází zažívacím traktem nestrávená. Jejím úkolem je podporovat střevní funkce, vázat toxiny a rakovinotvorné látky a podporovat jejich vylučování z těla. Též zpomaluje vstřebávání cholesterolu ze střev, tudíž snižuje jeho hladinu.

Které potraviny zařadit do jídelníčku

Sušené ovoce a to především fíky, meruňky a švestky. Fíky obsahují nejen pektin, který snižuje hladinu cholesterolu, ale také vlákninu, která pomáhá omezovat zácpu.

Jablka, hlavně ta syrová, patří beze sporu mezi nejzdravější svačinu. Obsahují málo kalorií a naopak velké množství vlákniny, vitamínu C, který posiluje imunitu, jablečný pektin na sebe váže těžké kovy a napomáhá při trávení. Kromě toho mají velké množství minerálních látek – draslík, fosfor, vápník a železo.

Hrušky obsahují stejné množství vlákniny, jako jablka. Kromě toho mají močopudné účinky a velmi dobře se hodí pro diabetiky, protože obsahují fruktózu.

Celozrnné pečivo je zdravější, než pečivo z bílé mouky. Je bohaté na vitamíny, minerály, esenciální mastné kyseliny (hrají důležitou úlohu při energetické bilanci organismu) a samozřejmě vlákninu.

Čočka má velmi nízký obsah vody, proto je jedinečným zdrojem energie. Obsahuje velké množství bílkovin, vitamínů ze skupiny B, železa a dalších minerálních látek.

Fazole – je jedno, či bílé nebo červené, všechny druhy mají velký obsah vlákniny a také bílkovin a železa. Bílé mají navíc velký obsah draslíku. Někteří lidé je nemají v oblibě kvůli nadýmání. Je nutno si na jejich příjem zvykat postupně. Jedna rada – čím tmavší fazole, tím lépe jsou jejich bílkoviny stravitelné.

Ovesné vločky v sobě mají speciální druh vlákniny – beta glukan, který snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá posilovat imunitní systém. Velký význam mají v oblasti bílkovin, nenasycených mastných kyselin, železa a vápníku. Těchto látek mají v sobě poměrně velké množství. Ideální jsou jako kaše ke snídani. Přidat je můžete také třeba do jogurtu.

Brokolice je košťálová zelenina, která se netěší velké oblibě, přestože je velmi zdravá a má spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Při její úpravě musíme postupovat šetrně, protože vařením ztrácí většinu zdraví prospěšných látek. Je nejen bohatá na vlákninu, ale obsahuje i beta karoten, vitamíny C a E, kyselinu listovou, minerály a flavonoidy. Díky nízkému obsahu cukrů a tuků se zároveň řadí mezi potraviny dietní. Sirné sloučeniny v ní obsažené mají významnou roli v prevenci proti nádorovému bujení.

Pohanka obsahuje velké množství vlákniny a navíc nemá v sobě lepek, takže je vhodná i pro osoby s celiakií. Je obrovským zdrojem rutinu, který má příznivý vliv na kardiovaskulární systém, zvyšuje pevnost cév a pomáhá jako prevence proti křečovým žilám.

Cizrna je známá také jako římský hrách. Je velmi oblíbená na středním východě, kde tvoří základ stravy v podobě smažených placiček falafel. Také se dá využít na výrobu tradiční pomazánky humus. Obsahem bílkovin by mohla konkurovat masu. Je to jedna z nejkvalitnějších luštěnin a navíc posiluje imunitní systém a pomáhá proti vysokému cholesterolu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*