Stavební spoření jako výhodná cesta k lepšímu bydlení? Rozhodně ano!

Asi každý chce spokojeně bydlet. Ať už plánuje rekonstrukci bytu, domu nebo financování vlastního bydlení, rozhodně potřebuje takový spořící produkt, s kterým byste na to vše rozhodně nebyli sami! A právě většina lidí, kterým srdce zaplesá po vlastním bydlení v opravdu útulném domu nebo bytu využije nejoblíbenější produkt v České republice – stavební spoření. Jak to všechno začalo, princip stavebního spoření i jeho výhody si ukážeme v následujícím článku. Spořte i vy efektivně! Keramické prasátko vám trn z paty rozhodně nevytrhne! Berte to s vlastním bydlením vážně!

Peníze jsou nejdůležitějším faktorem pro pohodové bydlení, pro rekonstrukci bytu nebo jiné úpravy v domácnosti. Často však naspoření financí svépomocí na to a ono bývá velice komplikované a někdy až nemožné. A právě kvůli tomu je tady stavební spoření!

Stavební spoření aneb jak to všechno začalo?

Peníze chyběly i v minulosti, proto se musel řešit způsob jak financovat vlastní bydlení. A šlo se na to více než chytře! První zmínka o stavebním spoření padla již v 18. století v Anglii. Tehdy byly snahy na našetření financí, které by vystačily na celé financování vlastního bydlení často neúspěšné. A protože víc hlav víc ví, dali tehdejší lidé hlavy dohromady a utvořili jakousi skupinu, která dohromady šetřila peníze na dům. Až dosáhli na určitou částku, která tehdy pokryla celou výstavbu domu, vybral se jedinec z oné spořící skupiny, který potřeboval postavit dům jako první. Když byl dům postavený, ten který v něm bydlel již nespořil, nýbrž platil splátky. A finance se začaly spořit na dům dalšího člověka ve skupině. Musíme uznat, že nápad to byl více než dobrý. Sice nevíme, jak se tehdy lidé domlouvali na tom, komu bude dům postaven dřív a komu později, co víme je fakt, že právě takto bylo řešeno vlastní bydlení!
Nápad se však uchytil a první stavební spořitelna byla založena v roce 1885 v Německu a velký vývoj tohoto systému spoření nastal po první a druhé světové válce, kdy bylo potřeba řešit bydlení ve velkém!

A co v České republice?

Kdo šetří, má za tři! Toto pravidlo platí zejména v České republice, kde je stavební spoření jedním z nejoblíbenějších spořících produktů! Od roku 1993, kdy se v Česku rozjel tento byznys, spoří stále více lidí. Levná půjčka na bydlení, to je oč tu běží! Ovšem jsou tu i další výhody, které stojí za pozornost.
Jak to tedy vše je? Klient, který má zájem založit si spořící účet si zajde do banky, která tento finanční produkt nabízí. Tam sjedná veškeré náležitosti, určí si cílovou částku, podepíše smlouvu a může začít spořit. Ve smlouvě se uzavírá cílová částka, měsíční splátky, a stanoví si i skutečnost, zda chce jen spořit nebo bude později žádat i o půjčku (o něm později). Většina smluv je však velice sympatická a toleruje nerozhodnost žadatele, tak se dá sjednat možnost pozdější změny.
Ve skutečnosti se vše točí kolem jednoduché rovnice, která zní: Cílová částka = vklady účastníka + úroky z vkladů + státní podpora + úroky ze státní podpory + případný úvěr. Také doba, po kterou budete spořit je velmi důležitá. Vázací doba, po kterou ke svým naspořeným penězům „nesmíte“ je 5-6 let. Pokud byste své finance potřebovali před vázací dobou, banka si obvykle účtuje poplatek 1% z cílové částky. Po uplynutí šesti let, si může klient s penězi dělat prakticky co se mu zlíbí, aniž by prokazoval účel jejich užití. Výhodou stavebního spoření také je, že se uzavírá na dobu neurčitou. Kdykoliv změníte své plány tak není problém smlouvu ukončit.
Velmi přitažlivá je i další výhoda, tedy státní podpora. A i přesto, že i tady se oproti minulé doby docela dost škrtalo, činí dnešní maximální podpora ke stavebnímu spoření 2000 korun ročně, což se vyplatí, nemyslíte? Původně to byl až dvojnásobek, ale co naděláme! I tak to je pro spořícího klienta výhodné.

Když půjčka, tak se stavebním spořením!

Dalším plusem u stavebního spoření je právě možnost požádat si o půjčku ze stavebního spoření. A to tehdy, když uplyne minimální doba spoření, která se pohybuje kolem jednoho roku a tehdy, když máte naspořeno 30 – 50% cílové částky. Takovýto úvěr můžete použít pouze na bydlení. To znamená, potřebuje váš byt rekonstrukci? Řešit to lze úvěrem ze stavebního spoření! Potřebujete koupit pozemek? Opět sáhnete po možnosti úvěru ze stavebního spoření! Jenže co když půjčku potřebujete již v době, když se částka na vašem spořícím účtu přibližuje nule? Ani u tohoto případu nemusíte plány na rekonstrukci a inovaci vašeho bydlení zavrhnout. Banky vám obvykle nabídnou možnost překlenovací půjčky.

Další výhody, které si oblíbíte!

Krom státní podpory a možnosti požádat o půjčku ze stavebního spoření, nabízí tento finanční produkt ještě další výhody, kterými může být osvobození výnosů od daně z příjmu, možnost použití úroků z úvěru jako daňovou úlevu, umoření hypotéky a další výhody můžete čerpat právě z vašeho stavebního spoření!
Ať už střádáte peníze na vysněnou kuchyň, koupi pozemku pro vaše děti nebo novou střechu, jistě si na pomoc vezměte oblíbený finanční produkt – stavební spoření! Oproti kasiček doma typu keramické prasátko a podobně získáte u stavebního spoření nepřeberné množství výhod! Stavební spoření jako výhodná cesta k vlastnímu bydlení? Rozhodně ano!

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*