Není čaj jako čaj

Čaje dělíme podle způsobu zpracování do několika základních skupin: čaje bílé, zelené, polozelené a černé.

V současné době začínají být velice oblíbené i čaje exotické, především jihoamerické maté či lapacho, jihoafrický rooibos a honeybus. Označení čaj v tomto případě není přesné, neboť tyto druhy se nevyrábějí z čajovníku, ale z bylin.

Bílý čaj se zpracovává z nerozvinutých lístků čajové rostliny. Ty se sbírají ručně, na počátku vegetačního období, což je velmi krátký časový úsek na přelomu března a dubna. Musí to být do období dešťů, to se pak pupeny rozvinou do lístků a ztratí svoji specifickou chuť a vůni. Pro výrobu čaje se používají pouze mladé pupeny pokryté jemnými stříbřitě bílými chloupky. Ihned po sběru se nechají volně zvadnout a následně se suší slunečními paprsky. Bílý čaj se nepraží ani nefermentuje a díky tomu si uchovává své aroma, jež ho odlišuje od dalších druhů. Díky tomuto šetrnému zpracování si uchovává vysokou koncentraci antioxidantů, a proto jsou jeho účinky na organismus tak blahodárné. Antioxidanty totiž pomáhají zpomalovat stárnutí, udržují nás v dobré kondici, jsou pomocníky proti bakteriím a virům, prospívají srdci, snižují cholesterol a vysoký krevní tlak, podporují imunitní systém. Zároveň má bílý čaj nejmenší obsah kofeinu.

Zelený čaj prochází při zpracování minimální oxidací. Je velmi populární v Číně, Tchajwanu, Hong Kongu, Japonsku a v  Korei.  Má pozitivní účinky především tehdy, když se u nás začíná hlásit únava. V posledních letech se o něm hovoří, jako o pomocníkovi při hubnutí (zlepšuje metabolismus, nálady a navozuje dobrou pohodu, osvěžuje mysl) a proti civilizačním chorobám.

Polozelený čaj je známý též jako oolong. Je to vlastně přechod mezi čajem zeleným a černým. Má na člověka mnoho pozitivních účinků díky antioxidantům, které obsahuje. Ty napomáhají v boji proti volným radikálům, které způsobují závažná onemocnění. Také je zdrojem řady vitamínů (A, B, C, E, K) a minerálních látek (karoten, draslík, vápník, zinek, fluor). Chcete – li se věnovat prevenci a podpoře zdraví (krevní tlak, trávení, žaludeční problémy), určitě začněte pít oolong. Také tím posílíte organismus.

Černý čaj je trochu opomíjen, neboť díky obsahu kofeinu a povzbuzujícím účinkům připomíná kávu (ta mimo jiné zvyšuje krevní tlak). Při výrobě prochází procesem fermentace (rozklad či přeměna rostlinných produktů pomocí enzymů, ubírá na léčivých účincích, ale zvýrazňuje chuť) a tím se zvyšuje obsah kofeinu, je tedy vhodný při duševní činnosti či zátěži, nahradí šálek kávy, která má většinou krátkodobější účinek. Navíc, díky své lehké trpkosti, pomáhá urovnat žaludeční problémy.

Exotické čaje

Jak již bylo výše řečeno, označení „čaje“ zde není úplně na místě, neboť se nepřipravují z čajovníku.

Maté je velmi oblíbený jihoamerický nápoj, který se připravuje z lístku cesmíny (stálezelený, vysoký strom). Má velmi výrazné povzbuzující účinky díky alkaloidu kofeinu, v tomto případě nese označení matein. Dále obsahuje minerální látky (hořčík, železo, křemík, vápník, draslík, fosfor), poměrně dost vitamínů (A, B, C, E), betakaroten a v neposlední řadě antioxidanty. Používá se na podporu činnosti ledvin, pomáhá zlepšovat látkovou výměnu, upravuje hladinu cukru v krvi, posiluje imunitní systém.

Lapacho pochází z Jižní Ameriky a bývá nazýván nápojem Inků. Připravuje se z vnitřní kůry stromu lapacho (hledali bychom jej na území Brazílie, Bolívie, Peru nebo Paraguaye).  Pomáhá při odstraňování nečistot v těle, posiluje imunitní systém, játra a ledviny, podporuje trávení. Při používání tohoto nápojem bychom si však měli dát pozor, mohl by nám způsobit zdravotní potíže (působí jako abortivum, je reprodukčně toxický).

rooibosRooibos je již po dlouhou dobu populární v Jižní Africe. Obsahuje především flavonoidy, u nichž byly prokázány antioxidační účinky. Dále bychom v něm našli glykosidy, aspalatin a notofagin. Z minerálních látek jsou zastoupeny měď, fluor a mangan. Díky svému složení zabraňuje hromadění škodlivých látek v těle, napomáhá čistit organismus a posiluje imunitní systém. Neobsahuje kofein.

Honeybush je příbuzný rooibosu. Za svůj název vděčí medové vůni (honey – med). Vyrábí se pouze z divoce rostoucích keřů. Velmi příznivě působí na náš organismus, především proti alergiím a poruchám spánku. Pomáhá při zažívacích obtížích, podporuje chuť k jídlu. Obsahuje řadu důležitých vitamínů a minerálů a neobsahuje kofein. Je to obrovský zdroj antioxidantů, které jsou označovány za přírodní klíč úspěšné prevence řady civilizačních chorob.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*