Fytoterapie – léčivá síla přírody

Léčivé rostlinky jsou prvním lékem, se kterým se kdy člověk setkal. Již ve starověku byly dostupné a mnohdy jediné léčebné metody, kterých se dalo využít.

Pomáhaly a dosud pomáhají nejen léčit, ale tělu dodávají řadu potřebných (především stopových) prvků. Tento druh léčení bývá označován jako druh alternativní medicíny. Směsi bylinek jsou připravovány na míru klientovi a při jejich přípravě se postupuje podle diagnózy konkrétní osoby. Nejčastější formou jsou směsi vážených sušených bylin, které slouží pro přípravu odvarů. Ty jsou nejúčinnější variantou. Jiné formy mohou zahrnovat sirupy nebo tablety. Tady je výhodou, že se dají využít i u dětí, které často výraznou chuť odvarů zpravidla odmítají.

Pro sběr platí několik rad:

Než vůbec začnete, dobře se seznamte se způsobem sběru, sušení a využití. Sbírejte pouze bylinky, které dobře znáte. Vyhýbejte se místům, kde by mohlo dojít k zamoření různými exhaláty. Bylinky sbírejte v lokalitách, které jsou pro ně přirozeným prostředím. Nezapomeňte nechat malé množství v přírodě (zachováte tak regeneraci či rozrůstání). Nevhodné je sbírat bylinky, když je vlhko a rosa. Vyhýbejte se též místům, která byla čerstvě (ač přírodními materiály) hnojena. Pro přenos nepoužívejte sáčky z neprodyšných materiálů. Nedělejte si zbytečně velké zásoby, které třeba ani nevyužijete. Na nadzemní části rostlin se vydejte v období dorůstajícího Měsíce, nejlépe v poledne, to jsou v plném rozkvětu. Při ubývajícím zase sbírejte kořeny, cibule či oddenky. Nejlepším rádcem o vhodných termínech vám bude Kalendář sběru rostlin.

Sušení a skladování bylin:

Pro sušení volíme suchá, prosvětlená místa (pozor – ne přímé slunce). Bylinky rozprostřeme na plachtu nebo síto v jedné vrstvě a sušíme tak dlouho, až se začnou lehce lámat. Měly by si zachovat přibližně původní barvu. Po usušení je ještě necháme několik dní a teprve poté je uložíme. Nejlépe do suchých sklenic nebo papírových sáčků s názvem rostliny a rokem sběru. Takto připravené uložíme na stinné a chladné místo.

caj2Příprava bylinkových čajů:

Připravit můžeme odvar nebo nálev. Odvar je, zpravidla za tepla, získaný výluh rostlinné části, která se nechá asi 10 minut ve vroucí lázni. Nálev získáme tak, že rostlinu přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat. Následně přefiltrujeme. Pozor – nepoužíváme kov, který by mohl zničit léčivé látky. Některé bylinky obsahují látky, jež se horkem znehodnotí, proto se připravují nálevy studené. Bylinky se zalijí studenou vodou, zakryjí se těsně přiléhajícím víčkem a nechají se louhovat (doba je asi 5 – 6 hodin).

Čínská bylinná terapie

Tato terapie dělí rostliny podle povahy na horké, chladné, svěží a teplé. Je to velice důležité neboť stavy chladu léčí teplými, horka studenými bylinkami. Mezi ty horké patří například skořice, zázvor či pepř. Mezi studenými bychom našli jitrocel, kostival, diviznu. Svěží (vlhké) jsou meloun, tykev nebo máta, teplé (suché) kozlík, vlašský ořech nebo řepík.

Jednotlivé byliny podle chuti řadí také do systému „Pěti základních prvků (elementů)“:

Pod element země patří sladká, která posiluje, vyživuje a tiší bolesti, ovlivňuje slezinu a slinivku. Bylinky této skupiny jsou například šalvěj, stévie nebo skořice. Element kovu na sebe váže pikantní a ostrou chuť, která rozptyluje a podporuje oběh energie. Dá se použít u stavů prázdnoty, například těžkého nachlazení. Do této skupiny patří máta nebo zázvor. Pod element vody patří slané, to změkčuje a zvlhčuje. Lze je vytvořit z bylinek neutrálních mírným dosolením, nejlépe solí mořskou. Patří sem například mořské řasy nebo houby. Elementu dřeva patří kyselé, které stahuje a svírá či zastavuje výtoky. Jsou to třeba šípky, plody rakytníku a černé jeřabiny. Element ohně ovládá hořkost. Vysušuje vlhkost a zvyšuje jin. Posílíte je oddenkem reveně, puškvorcem nebo listem vachty.

Pohyb energie směrem ven (jin) vede k vylučování a rozptylování, podporuje je sladké a pikantní, teplé a hořké. Pohyb směrem dovnitř (jang) vstřebává vlhkost a podporují jej chutě hořké, slané a kyselé.

Rada na závěr:

Existuje mnoho rostlin jedovatých, některé jsou toxické při větších dávkách, jiné při dlouhodobějším používání. Některé mohou ovlivňovat účinky léků. Proto je nutná opatrnost. Pečlivě se seznamte s účinky bylinek, které jste se rozhodli používat a dodržujte jejich doporučené dávkování. Pokud si nejste zcela jisti, raději se poraďte s odborníkem.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*