Co si vzít v zimě na hory

Zima se nám neodvratně blíží a vy se chystáte vyrazit na hory na první lyžovačku. Lyžování je nádherný sport, který však vyžaduje kvalitní výbavu.

Správná výstroj, nejen pro pohyb na sjezdovkách, je základním předpokladem pro ten správný požitek.

Základní výbava

Do základní výbavy samozřejmě patří lyže, kterých dnešní trh nabízí nepřeberné množství, správná lyžařská obuv a k ní i vázání, hole, bez kterých se neobejde začátečník, ani pokročilý lyžař, přilba (případně další chrániče – například páteře), lyžařské brýle a v neposlední řadě vhodné oblečení. Pojďme si nyní ke každé části výbavy říci něco podrobněji.

Lyže

Pro jejich vhodný výběr je nejprve nutné si ujasnit terén, na kterém hodláte lyžovat (podle toho volíme délku, šířku a tuhost lyží), točivost lyží (vykrojení neboli radius lyží) a rozdíl je i v konstrukci lyží a těžišti pro muže a ženu.

Obecná pravdy jsou – kratší lyže lépe zatáčejí, ovšem při větší rychlosti se hůře ovládají. Širší lyže mají lepší vlastnosti v neupraveném sněhu, lépe absorbují nerovnosti.  Na tvrdý a upravený povrch sjezdovek jsou vhodnější lyže tvrdé, tvrdost však musí odpovídat váze lyžaře a jeho lyžařským dovednostem. Díky menšímu radiu se snáze naučíte jízdu po hraně a umožní vám menší poloměr oblouku. Pro ženskou stavbu těla jsou vhodnější dámské lyže.

Při koupi lyží nejste prakticky ničím limitováni. Nejste – li si úplně jisti, při rozhodování vám pomůžou rady odborníků ve specializovaných prodejnách.

Vázání

Je to velmi důležitá část výbavy a nemusí být vždy součástí lyží. Tady je asi na místě rada odborníka, protože ne každé vázání se musí hodit ke každým lyžím. Důležitou roli hraje kompatibilita. Rozdíly jsou mezi vázáním ke sjezdovým lyžím a běžkám a samozřejmě též jiné vázání je pro děti a jiné pro dospělé lyžaře.

Lyžařské boty

Toto zboží zažívá v poslední době velký rozmach. V nabídce najdeme obuv od různých výrobců, v mnoha variacíbotych, různých materiálů, barevných kombinací, ale i osobitého vkusu. Máte – li možnost navštívit specializovanou prodejnu, ve které vám vytvarují nejen skelet, ale i botičku, neváhejte. Můžete tak zabránit zranění z neodpovídajících bot, které mohou způsobovat špatné ovládání lyží. Vyzouvání bot nebo naopak neprokrvování nohou v důsledku bot malých může být další problém nákupu špatné obuvi. A to nemluvíme o zranění kotníku, otocích či odřeninách na chodidlech, patách či nártech.

Jdete – li kupovat boty do klasického obchodu, vezměte s sebou na zkoušení ponožky, v nichž budete lyžovat. Vyzkoušejte více značek, někdy se může i stejná velikost od různých výrobců lišit. Mějte na paměti, že bota musí na délku přesně sedět, ve stoje se musíte dotýkat konečky prstů špičky boty. Vhodné je koupit boty alespoň čtyřpáskové a samozřejmě nové, jen tak zajistíte, že se vnitřní botička vytvaruje podle vaší nohy.

Kvalitní lyžařská obuv je nezbytná výbava, ať jste začátečník, rekreační lyžař či zkušený sportovec. Lyžování si užijete naplno pouze s dobře vybranými a kvalitními lyžáky. V současné nabídce bot pánských, dámských i dětských si určitě vyberete.

Lyžařská helma

Stojí – li u vás na prvním místě bezpečnost, nesmíte zapomenout chránit také hlavu. Při nákupu helmy platí, stejně jako u boty, vyzkoušet si více značek, každá má jiné upínání, vyberte to, co vám bude nejlépe vyhovovat. Při dotažení a pohybu hlavou se helma nesmí posouvat. Máte – li již lyžařské brýle, zkuste, zda dobře zapadají do tvaru přilby.

Lyžařské brýle

Lyžařské brýle jsou multifunkční pomůckou každého lyžaře. Výrazně zlepšují vidění a tím pádem i orientaci, chrání před mrazem a mechanickým poškozením. Poslouží jako ochrana proti odletujícímu sněhu či zmrzlým kouskům a pouze sluneční brýle vám v tomto případě nemusí stačit. Velmi důležité je i kvalitní sklo, které se nezamlžuje a mělo by být s ochranným faktorem před UV zářením. Záři paprsků umocňují odrazy od sněhu a díky tomu jsou oči velmi namáhány. Měly by vám především dobře sedět na očích a ve tvaru přilby.

Oblečení

Tady sáhněte do nabídky oblečení funkčního – nepromokavého a prodyšného. Ideální je membránový materiál. Důležitou úlohu hrají i kvalitní rukavice. Velký podíl na vašem pohodlí má i spodní prádlo, které absorbuje pot.

 

Další důležité maličkosti jsou vosky na lyže a krém na opalování, na horách je sluníčko přeci jenom trochu ostřejší.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*