Zlato je skvělá investice do budoucna

Vydělávat slušně peníze se dá různými způsoby. Samozřejmě, že nejjistější je práce, nicméně pokud zrovna disponujete nějakou tou menší sumičkou, se kterou nemáte zatím žádné plány, můžete uvažovat i o jejich investování.

Možností je dnes víc než kdy jindy. Patříte-li ovšem mezi začátečníky, nejjistější pro vás bude zlato.

Použijte skutečně postradatelné peníze

Určitě nepoužívejte k investování do čehokoliv peníze, jež nemůžete postrádat. Nemít kvůli náhlému vnuknutí či „dobrému tipu“ od kamaráda potom na nájem je opravdu velice nemilé a jistě netoužíte si to zažít.

Zlato je sice velmi stabilní a z dlouhodobé perspektivy se na něm dá docela dobře vydělat, ale na vhodnou příležitost můžete čekat klidně i měsíce, možná léta.

Proč se vyplatí investovat zrovna do zlata?

Existují různé druhy drahých kovů, třeba stříbro nebo platina, tak proč dávat peníze zrovna do zlata? Odpověď je docela prostá – je po něm takřka neustále velká poptávka.

Zatímco většina jiných komodit zažívá časté pády i nárůsty, zlato je poměrně stabilní. Když budete třeba potřebovat nějaké finance hned, můžete část své investice prodat s nulovou či jen minimální ztrátou, aniž byste museli čekat na vhodný okamžik.

Zlato je totiž využívané v hojné míře v mnoha odvětvích, nejvíce asi v elektroprůmyslu. Jedná se totiž o skvělý vodič, jejž není snadné adekvátně nahradit. Nepoužívá se sice u levnějších produktů, ovšem i tak se ho využívá opravdu velké množství. A minimálně v blízké budoucnosti se na tomto faktu nic nezmění.

Nakupujte i prodávejte během výkyvů

Jak již bylo naznačeno o pár řádků výše, zlato je poměrně stabilní. Jde sice o velkou výhodu, ovšem někdy může jít i o negativum. A to hlavně v době, kdy chcete prodávat s co možná největším ziskem. Výhodných okamžiků zase tolik není.

Nejlepší čas je během velkých krizí, kdy se hroutí bankovní domy. Tehdy bývá poptávka po zlatu jakožto stabilní komoditě hodně silná a malí akcionáři se v takových dobách rádi svých zásob zbavují.

Nemusíte však vždy čekat do chvíle, až bude půlka planety před krachem. I některé události nižší důležitosti vám mohou pootevřít dvířka ke zbohatnutí. Může jít třeba o vytěžení důležitého dolu, případně krach těžařské firmy.

Nákup byste pak měli provádět v dobách, kdy žádná krize nehrozí. Tehdy bývá zlato, ale i další drahé kovy, cenově nejpřístupnější.

Jakou formu zvolit?

Je jasné, že vaše investice musí mít nějakou formu. Šperky nejsou v tomto ohledu zajímavé. Musíte nakupovat výhradně investiční zlato. To má nejčastěji podobu slitků tvarovaných do malých cihliček a zlatých mincí.

Cihličky se vyplatí v případě, že chcete učinit větší investici a nehodláte v budoucnu prodávat po malých částech. I jeden slitek může mít milionovou hodnotu. Není však potřeba kupovat si zrovna něco tak drahého. Klidně si můžete pořídit slitek i za dvacet tisíc či méně.

Mince jsou na druhou stranu sice méně hodnotné, alespoň většinou, ovšem zase je můžete prodávat postupně a jejich skladování není žádný problém. Stačí vám jen malý trezor.

Vzhledem k tomu, že jde často o velice pěkné kousky, na které lze nechat vyrýt třeba jmenování nebo jméno, je možné je použít i jako pěkný dárek. Obdarovaný vás jistě nebude proklínat, když mu věnujete něco takového.

Specialitou jsou pak sběratelské mince, jež mají nejen nominální, ale i sběratelskou hodnotu. Jejich cena může během několika let vystoupat do opravdu závratných výšin. Hodně záleží na tom, kolik jich bylo vytvořeno. Některé typy, na kterých je například vyobrazen Karel IV., se razí v pravidelných intervalech a většinou nemají kdovíjak vysokou cenu.

Existují však speciální kousky, které jdou na trh pouze v několika kusech. Za ty pak sběratelé mohou dát skutečně balík. Dostat se však k takovýmto mincím je složité, často i nemožné. Bez dostatečného množství financí rozhodně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*