Závažné a opomíjené ohrožení zdraví. To jsou závislosti

Závislost na lécích je problém, jenž postihuje mnoho osob po celém světě. Často je spojována s návykovými látkami, jako jsou opiáty a stimulanty, avšak méně se hovoří o závislosti na léčivech předepsaných lékaři. Tento typ závislosti může mít stejně devastující účinky na životy lidí, přestože často zůstává jaksi nepovšimnutý.

Léky předepisované lékaři jsou mnohdy vysoce účinné a odpomáhají od různých zdravotních problémů, akutních bolestí až po chronická onemocnění. Nicméně mnoho z těchto léků obsahuje látky, jež mohou být potenciálně návykové. Příklady zahrnují opioidní analgetika pro léčbu bolesti, benzodiazepiny pro úzkost a stimulanty pro léčbu poruch pozornosti a hyperaktivního chování.

Jak vzniká závislost na lécích

Závislost na léčivech se vyvíjí, pokud jedinec začne užívat předepsané léky mimo doporučené dávkování nebo délku léčby. Může to být způsobeno snahou o zmírnění bolesti, zvýšení nálady nebo jednoduše závislostí na úlevě, kterou lék poskytuje. Postupně se jedinec stává fyzicky i psychicky závislým na svém oblíbeném, avšak životně důležitém léku.

Důsledky závislostí

Důsledky závislosti na léčivech jsou mnohostranné a negativně ovlivňují jak fyzické, tak psychické zdraví postižené osoby. Fyzicky se mohou objevit abstinenční příznaky, jako je nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, svalové křeče a nespavost. Psychicky může dojít ke zhoršení duševního stavu, k depresi, úzkosti až ztrátě zájmu o normální denní aktivity.

Může se člověk sám zbavit závislosti na lécích?

V první řadě si přiznejme, že člověk závislý na léčivech nemá potřebu se své závislosti zbavovat, jelikož si ji mnohdy ani neuvědomuje. Jestliže máte ve svém okolí či v rodině človíčka závislého na lécích, patrně sami nic nezmůžete. Zde pomůže již jen odborná léčba závislostí. Čím dříve pacient vstoupí do léčby, tím dříve se z něho opět stane svobodný člověk. Odborníci na léčbu duše ho seznámí mimo jiné i s jinými druhy léčby, jako jsou psychoterapie, fyzioterapie či mnohdy důležitá změna životního stylu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*