Puzzle rekordmani: troufli byste si na ně?

Chcete si složit skutečně obří puzzle? A troufli byste si i na rekordmany? Podívejte se, co ti nejlepší ve skládání puzzle svedou a jak to natrénovat. Nebo si rovnou pořiďte sami rekordně velké puzzle. Dají se koupit stále větší.

Jestli rádi skládáte puzzle, určitě vás lákají výzvy. Puzzle 1000 – to byly vaše začátky. Puzzle 2000 – tak od těch jste téměř hned skočili na puzzle 5000. Pokud jste přesně tento případ, tak určitě budete chtít zkusit pořádnou výzvu. Běžné puzzle končí na 6000 dílcích. Pro mnohé je už toto pořádná výzva. Rozhodně se na jejich skládání dobře vybavte. Potřebovat budete vhodnou podložku na skládání, protože 6000 kousků nesložíte jen tak na jednu šupu. Podložku snadno srolujete i s nedoskládaným obrázkem a ten se nepoškodí. Dobré je si pořídit i třídiče dílků, ať dlouho neblokujete nádobí z kuchyně a jídelny. Rovnou si pořiďte i lepidlo na puzzle, protože své puzzle o 6000 dílcích si určitě budete chtít zachovat na památku složené jako obrázek. Pokud vám však ani puzzle 6000 nestačí? Je čas na pořádnou nadílku dílků.

Výrobci puzzle vyslyšeli každého, komu běžné puzzle nestačila. Firma Grafika nabízí nově puzzle Travel around the World o 48 000 dílcích a téma Cestujte po umění dokonce s 54 000 dílky. Obě monstrózní puzzle koupíte i u nás na Puzzlemania.cz. Troufnete si ně? Ještě donedávna takto obří puzzle vůbec nešla sehnat. Teď máte šanci.

Rekordy ve skládání puzzle se dělají různě

Češka Anna Počarovská se stala mediální hvězdou v roce 2017, kdy byla zapsána do české databáze rekordů agentury Dobrý den u Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Ta mezi lety 1992 a 2017 prokazatelně poskládala puzzle z celkem 280 312 ks na 92 různých obrazech. Největší puzzle, které za těchto 25 let poskládala, byla tzv. Dvojitá retrospektiva z 32 250 kusů. Nové a ještě větší puzzle, která jsou aktuálně k zakoupení, již možná skládá.

Ravensburger – město puzzle

Pod značkou Ravensburger se vyrábí jedny z nejlepších a nejžádanějších puzzle na světě. Takže se není proč divit, že právě ve městě Ravensburger byly v roce 2008 složeny zcela unikátní obří puzzle o velikosti 1 076 280 dílků. Zabralo to jeden slušně velký stavební pozemek, celkem 600 m2. Rozhodně to však nebylo dílo jednoho člověka. Celkem jej skládalo přes 15 000 puzzle maniaků. V tomto množství to však zvládli extrémně rychle, za pouhé čtyři a třičtvrtě hodiny bylo hotovo.

Obřích komerčně vyráběných puzzle je málo

Dva modely velkých komerčně vyrobených puzzle jsou skutečným unikátem. Obvykle se totiž takto velké motivy dělají pouze na zakázku. Podobně byly vyrobeny například puzzle ze 163 000 kousků se Slovanskou epopejí. I ty skládala rekordmanka Anna Počarovská z Miroslavi.

Jak skládat obří puzzle?

Zásady jsou velice podobné, jako když skládáme puzzle 1000 nebo 5000 kousků. Určitě je důležité mít pro ně vhodné pomůcky a dostatek místa na skládání. Ty největší obří puzzle je dobré skládat po jednotlivých segmentech a až ty pak propojovat navzájem.

Puzzle si je vždy nutné dobře roztřídit. Klasickým postupem při větších puzzle je vytřídit si okraje a rohy, a ty pak postavit jako první. Následně je nutné roztřídit jednotlivé dílky. Nejčastěji podle barevnosti na plochách motivu. Pak začneme skládat vždy od jednodušších po složitější části. Puzzle je nutné skládat vždy tam, kde na ně dobře vidíte. Kvalitní světlo je základ. Hodí se světlo rozptýlené difuzérem i stínítkem. Pozor taky, kde skládáte. Vylitý nápoj umí kartonové puzzle okamžitě poničit. Takže žádné pití u stolu s našim veledílem. Pokud nemáte na třídění obřích puzzle dostatek třídičů dílků, dobře poslouží třeba víka z krabic od bot. A hlavně se nebojte začít. Ano, i puzzle 1000 jsou již pro někoho výzvou, jakou ještě nikdy nepřekonal. Stačí se však nebát a skládat, skládat, skládat… Rozhodně vás to chytne.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*