Kvalitní spánek je základ zdraví

Vstáváte ráno nevyspalí, rozlámaní a bolí vás záda? Váš spánek je neklidný, převalujete se a často se budíte? Tento problém je nutno řešit.

Spánek je velice důležitý pro naše tělo. Během něj dochází k regeneraci organismu. Pokud jste vystaveni nedostatku spánku, zhoršují se vám psychomotorické funkce a soustředěnost. Spánek je nezbytný pro udržení správných funkcí mozku, především paměti, řeči a kreativity. Většina z nás si myslí, že i mozek ve spánku „vypne“. Opak je pravdou, paměť je během spánku dosti zaneprázdněná, upevňují se nám vzpomínky a procvičují dovednosti, jež jsme získali v bdělém stavu. Během spánku dochází k mnoha změnám – kolísá tělesná teplota a tlak, snižuje se dechová frekvence, roste spotřeba kyslíku, uvolňuje se svalový aparát, klesá spotřeba energie (asi o čtvrtinu), mění se hladiny hormonů kolujících v krvi. Spánkem trávíme zhruba třetinu svého života, zamysleme se proto nad tím, co je potřeba udělat pro jeho zkvalitnění.

Doba spaní

Zdravý spánek by měl trvat u dospělého člověka v rozmezí 6 – 9 hodin. U dětí by měl být delší. Ale nejen délka, ale také kvalita je důležitá. Například sportovci mohou, díky kvalitnímu spánku, zlepšit svůj výkon. Není vhodné ponocování, neboť především noční spánek, mezi půlnocí a druhou hodinou ranní, je nejzdravější. Je poměrně důležité, aby člověk prošel všemi fázemi spánku, tudíž není vhodné používat léky na spaní. Ty navozují pouze hluboký spánek. Lépe je sáhnout pro přípravky přírodní, které působí na příčiny nespavosti a pomáhají při usínání (extrakt z kozlíku lékařského, meduňkový čaj, výtažky z chmele, nikoli však pivo).

Některá doporučení

Je velice důležité odstranit primární důvody nespavosti a řídit se zásadami hygieny spánku. Nejčastějšími příčinami nespavosti jsou deprese či stavy úzkosti, které jsou způsobeny zrychlujícím se životním stylem a zvyšujícími se nároky. Nabízíme několik doporučení.

Pravidelnost – pravidelný režim má velmi dobrý vliv na kvalitu spánku, proto se snažte chodit spát i vstávat v přibližně stejnou dobu. Vhodné je se vyhýbat spaní přes den, večer se vám bude hůře usínat.

Prostředí – místnost, ve které spíte, by měla být tichá a zatemněná. Dobré je před spaním vyvětrat a příliš netopit, neboť i teplota v místnosti váš spánek ovlivní. Květiny ložnici sice zkrášlí, ale v noci vám ubírají kyslík. Máte – li jich v ložnici několik, zkuste je přesunout do míst, kde se nespí.

Postel – odděluje spánek od ostatních aktivit, tudíž není dobré v ní jíst,prostredi pracovat, dívat se na televizi nebo číst. Svoji roli hraje i vhodná matrace, která by měla být prodyšná, pevná, ale zároveň kopírovat vaše tělo. Proto při jejím výběru volte raději dražší, zato kvalitnější materiál. Vaše tělo si po namáhavém dni zaslouží příjemný odpočinek.

Povzbuzující látky – před spaním není vhodné konzumovat povzbuzující látky (káva, čaj, kola, energetické nápoje). Ani alkohol není ideální volba, možná vám usnadní usínání, ale narušuje a zhoršuje spánkový proces. Též kouření nemá příznivý vliv, nikotin má také povzbuzující účinky, tudíž brání usínání. Zkuste vynechat večerní těžká jídla a poslední jídlo si dejte nejdéle tři hodiny před spaním. Vyhnete se tak nočnímu „těžkému žaludku“.

Psychika – má na spánek obrovský vliv. Na lůžko byste se měli odebírat klidní a připravení ke spánku. Vypusťte problémy, které se nahromadily přes den. Měli byste usínat v klidu. Pokud tomu tak není, odrazí se to na kvalitě vašeho spánku. Částečně to ovlivníte i tím, že po večeři již nebudete řešit důležité věci, které by vás mohli rozrušit. Snažte se relaxovat. Zvýšené psychické napětí a stres zkuste potlačit pravidelnou fyzickou aktivitou, ale pozor – nikoli před spaním. To je vhodnější klidná procházka na čerstvém vzduchu, při níž se uvolníte a příjemně unavíte.

Uvažujete – li o dietě, upravte nejprve svůj spánkový režim. Spánek a metabolismus jsou totiž řízeny stejnou částí mozku. Jste – li ospalí, hormony, které řídí chuť k jídlu, stoupají do krve.

Zdravý spánek přispívá nejen k fyzickému, ale i duševnímu zdraví, dobré náladě, spokojenosti a celkové pohodě. Mějte to tedy na paměti. Každému se občas může stát, že se nevyspí zrovna „do růžova“. Určitě to každý z nás zažil. Právě tehdy si uvědomíme, že je spánek opravdu velice důležitý. Nepodceňujte tedy jeho důležitost a vše přizpůsobte tomu, aby byl co nejkvalitnější.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*