Jaký vliv má paleo dieta na naše zdraví?

By: Ben Sutherland

Slyšeli jste už o paleo dietě? Možná už jste o ní četli na počítači nebo v novinách. V poslední době se jedná o jednu z nejzajímavějších diet, která si našla nejen spoustu svých příznivců, ale i odpůrců. Z čeho tato dieta vychází a jaký vliv má na naše zdraví? Paleo dieta, jak již název napovídá, vychází z dob pravěku, konkrétně z doby kamenné (občas bývá nazývaná také jako dieta doby kamenné).

V tomto období se lidé živili sběrem plodů, některých částí rostlin a lovem zvířat. Vzhledem k tomu, že v této době neznali lidi mouku a ani samotný cukr, nenajdete je ve velkém množství ani v této dietě.

Co je podstatou paleo diety?

By: Ben Sutherland

Základní myšlenkou je, že všechny potraviny, které přišli s následujícím rozvojem, jsou zkrátka zdraví škodlivé. Jedná se například o mléčné výrobky, luštěniny, obilnici, cukry a rafinované oleje. Samozřejmostí je zákaz konzumace alkoholu a průmyslově vyráběných potravin. Vzhledem k tomu, že se v době kamenné hodně lovilo, je základem paleo diety konzumace masa a to nejlépe včetně vnitřností.

 

Nicméně za zmínku jistě stojí, že jídlo se může i nemusí vařit. Přeci jen v pravěku se zrovna nejednalo o pravidlo, že každé jídlo musí být uvařené. K pití jsou doporučovány bylinné čaje a voda.

K čemu paleo dieta vede?

By: Tanvir Alam

Dodržováním pravidel a konzumací potravy dochází ke zvýšení výkonnosti a zlepšení zdravotního stavu. Přeci jen lidé v době kamenné nemoci jako cukrovka, artritida či vysoký krevní tlak neznali. Stejně tak netrpěli na onemocnění srdce, mrtvice, deprese, rakovinu, schizofrenii či akné. I přesto, že paleo dieta není přímo zaměřena na úbytek váhy, u většiny případů k němu vždy dochází a dieta pomáhá proti obezitě.

Mýty o paleo dietě

Během času o paleo dietě začaly kolovat také některé mýty. Paleo dieta rozhodně není stravovacím způsobem pouze pro zbohatlíky, a pokud si se svým jídelníčkem opravdu pohrajete, bude vyvážená a hlavně nebude omezená a nudná. Paleo je hlavně životní styl, tak se nenechte odradit!

1 trackback / pingback

  1. Paleo strava – zpátky do jeskyní a na mamuta | PrůvodceVýživou.cz

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*