Školní batoh jako alchymie zdravých zad

Tak už se to blíží. Z prcka, kterého jste jen nedávno vedli se slzou v oku do mateřské školy, je najednou předškolák, a vy se začínáte poohlížet po všech novinkách, které budou spojeny s jeho nástupem do školy. Bude jich poměrně dost, takže výdajů s tím spojených ještě víc. Jsou položky, u kterých se v klidu stačí spokojit s průměrem, při jiných byste však měli dobře zvážit, jestli není lepší si trošku připlatit. Jednou z těchto položek je školní batoh, případně aktovka.

V hlavní roli záda

Ačkoliv je nabídka i cenová relace školních batohů či aktovek různorodá, všechny mají společného jmenovatele, kterým jsou záda. Zcela logicky je na ně kladen velký důraz, protože je zde soustředěna největší zátěž. U prvňáčků se sice zpočátku nejedná o žádnou tíhu, i tak je však ergonomie velice důležitá. Postupně jim začne jak povinností, tak učebnic a sešitů přibývat. Propracovanost je u většiny výrobců téměř dokonalá. A v ničem nezaostávají ani ti čeští. Školní batohy i aktovky mají zpevněná záda, materiály dokonale kopírují páteř a zajišťují dostatečnou prodyšnost. Oproti aktovkám jsou batohy ohebnější a nepatrně lehčí. V obou případech je možné zakoupit buď samostatný kus, nebo celou sadu ve stejném designu, díky které budete mít vyřešeno dalších několik položek včetně penálu či pytlíku na boty.

Čím jednodušší, tím lépe

Pro nejmenší školáčky není nutné obstarávat zbytečně komplikovaný vnitřní prostor batohu nebo aktovky. Stačí jedna větší a jedna menší přihrádka. Důležité jsou ovšem dílčí kapsy, u kterých si dítě lépe zapamatuje, kde má svačinu, pití, klíče, případně čip na oběd. Eliminuje se tak riziko ztráty. Těmito kapsami jsou opatřeny také školní aktovky pro prvňáčky. Vesměs jsou všechny vyrobeny z materiálu, který je voděodolný, a mají zpevněné dno. Většinu batohů lze využít pro celý první stupeň základní školy.

Doporučujeme: jmenovky na oblečení pro děti do školy a školky

Pro velké žáky i studenty

Školní batoh provází dítě po celou dobu, kterou navštěvuje základní, posléze střední školu. Naštěstí i v segmentu studentských batohů je nabídka velkorysá co do kvality, velikosti i designu. Většina z výrobců myslí také na to, že povinnou výbavou studenta je tablet či notebook, takže je v nich speciální místo vyhrazeno právě pro ně. Velké množství českých výrobců nabízí všechen sortiment včetně batohů pro druhý stupeň za velice rozumné ceny. Samostatný lze pořídit už zhruba od patnácti stovek, sady jsou v závislosti na počtu doplňků o tři až pět stovek dražší.

Praktickým prvkem u batohů všech kategorii je hrudní přezka, která napomáhá správnému držení těla a lepší stabilitě při větší vnitřní zátěži.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*