Crohnova choroba? Jeden ze strašáků dospělých

By: Robert McDonald

Přijde vám, že o Crohnově chorobě slyšíte v poslední době ze všech stran? Chcete se dozvědět, o co se jedná a zdali je možné se této nemoci vyvarovat? Připravili jsme pro vás článek, kde se dozvíte všechno důležité.

Crohnova nemoc je chronický zánět trávicí trubice, který postihuje nejčastěji tenké střevo, někdy také tlusté střevo a vzácně jícen či ústní dutinu. Onemocnění vzniká nejen kvůli genetickým predispozicím, ale také na základě imunitních procesů. Spouštěčem tak může být mnohdy bakteriální či virová infekce.

Jaké jsou příznaky a kdy se projevuje?

Nejčastěji dochází k projevům nemoci mezi dvacátým a čtyřicátým rokem věku. Často je tato nemoc strašákem pro dospělé ženy, u kterých byl výskyt prokázán více než u mužů. Ze 100 000 obyvatel onemocněním trpí asi 20 lidí.

By: Internet Archive Book Images

Onemocnění probíhá většinou chronicky, což znamená, že se střídá období vzplanutí s obdobím, kdy může být nemocný takřka bez příznaků. Mezi ty patří velká únava, průjem, bolesti a křeče břicha. Často se přidávají také zvýšené tělesné teploty, hubnutí, bolest kloubů, stolice s příměsí krve, vyrážka či zvracení. Občas se objevuje svalová slabost, záněty duhovky, ledvinné a žlučové kameny apod.

Jak proti Crohnově chorobě bojovat?

Největším strašákem je u této choroby fakt, že proti ní neexistuje žádná zaručená prevence. Takřka nic, co by komukoli mohlo zaručit, že je, jak se říká, za vodou.

anatomy-160524_640Mezi odborníky se uvažuje o tom, že jedním z viníků může být strava s nadbytkem rafinovaných cukrů a s nedostatkem rozpustné vlákniny. Tato strava může narušit složení přirozené střevní flóry, což způsobují například i antibiotika. Viníkem může být také kouření, užívání nesteroidních antirevmatik či hormonální antikoncepce.

Pokud se ve vaší rodině již Crohnova nemoc vyskytuje, rozhodně byste měli být pod lékařským dohledem, aby se případný začátek nemoci zachytil včas. Riziko, že onemocníte Crohnovou chorobou, je u vás bohužel mnohonásobně vyšší.

A jak se Crohnova choroba léčí? Jedná se o dlouhodobý proces, při kterém je doporučován šetřící režim s tělesnou aktivitou, vhodná strava a pravidelné užívání předepsaných léků a mnohdy i probiotik.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*