Najděte si pronájem bytu v Prostějově – v okrese, který dlouhodobě vykazuje nejnižší podíl nezaměstnaných osob v Olomouckém kraji

Chcete zůstat v Olomouckém kraji, ze kterého pocházíte, ale zároveň se nechcete obávat, že nenajdete uplatnění na trhu práce a platit drahý nájem jako v krajském městě? Najděte si pronájem bytu v Prostějově a přesvědčte se sami, že je možné žít ve městě, které všechny tyto podmínky splňuje. V následujícím článku zjistíte, jak se vyvíjí ceny nájemních bytů, jaká je v okrese nezaměstnanost a z jakého důvodu se toto město vymyká trendu jiných okresů.

Důvody, proč dát přednost pronájmu bytu v tomto okrese před krajským městem

Odpověď je jednoduchá! Je tu levnější bydlení a nižší míra nezaměstnanosti. Developerské společnosti zahajují nejvíce projektů v Olomouci, ale také v Prostějově. V roce 2018 bylo dokončených 352 bytů. Nejvíce se postavilo čtyřpokojových bytů s kuchyní. Průměrná obytná plocha je 69,8 m2.

Během roku 2019 byla zahájena výstavba 188 bytů a bylo realizováno i dokončení 161 bytových jednotek.

POROVNÁNÍ VÝŠE NÁJEMNÉHO V OLOMOUCI A PROSTĚJOVĚ

1 m21+kk (35 m2)2+kk (60 m2)3+kk (80 m2)
Prostějov1374 7958 22010 960
Olomouc1756 12510 50014 000

Uvedené hodnoty jsou v Kč.

Na konečnou výši nájemného má vždy vliv konkrétní lokalita, dopravní dostupnost, občanská vybavenost, stav bytu, jeho velikost, dispozice a vybavení. Nájemné je vždy navýšené také o energie.

Můžete se ucházet i o městský byt. Výše nájemného bude v takovém případě ještě nižší, jelikož u nich nedošlo od roku 2011 k žádnému meziročnímu navýšení.

V Prostějově je všeobecně největší zájem o rozlohou menší byty s dispozicemi 1+kk a 2+kk. Těch je ovšem nedostatek. Město by potřebovalo zahraničního investora, který by zajistil levné bydlení. Tato situace by mohla do města přitáhnout i další lidi, kteří přicházejí za prací.

Olomoucký kraj v roce 2019 vykázal historicky nejnižší podíl nezaměstnaných osob – průměr za celý kraj výrazně snižuje právě Prostějov!

V přehledu níže se můžete podívat na srovnání hodnot roku 2019 a 2018. Olomoucký kraj jako celek se letos dostal pod republikový průměrný podíl nezaměstnaných osob. Olomouc a Prostějov jsou jedinými okresy, které tuto podmínku v rámci kraje splňují. Nezaměstnaných osob je zde méně, než volných pracovních míst.

Podíl nezaměstnaných osob [%]Počet volných pracovních místPočet uchazečů připadajících na jedno pracovní místo
Období20192018201920192018
Prostějov1,872,302 5620,60,8
Olomouc2,222,794 2810,81,0
Olomoucký kraj2,493,1711 0431,01,2

Podíl nezaměstnaných osob pro celou ČR je 2,6 %. V roce 2018 byl 2,9 %.

Tip: Podívejte se, jak jsou na tom ostatní okresy Olomouckého kraje.

Hlavní důvody, proč Prostějov vykazuje tak nízkou úroveň nezaměstnanosti

· V okrese Prostějov je velké množství zahraničních společností, které neustále rozšiřují své podnikání a mohou díky tomu nabídnout práci velkému množství osob.

· Prostějov disponuje dostatečnou plochou pro podnikání díky rozsáhlé průmyslové zóně, která láká zahraniční investory.

· Prostějov leží na strategickém místě uprostřed Moravy a nedaleko dálnice, jež spojuje krajské město Olomouc s Brnem.

· Kromě výborného umístění láká zahraniční investory také levná pracovní síla.

Mezi významné zahraniční společnosti, které působí na Prostějovsku, patří Windmӧller & Hӧlscher či Mubea. Přečtěte si o situaci, kterou momentálně řeší Prostějovská Mubea.

Kromě cenově výhodného bydlení a nízké míry nezaměstnanosti si lidé na Prostějovsku nejvíce chválí nízkou úroveň kriminality. Město jako takové dosahují při hodnocení kvality života průměrných hodnot, jakých dosahuje většina obcí České republiky. Ve vztahu k ostatním okresům Olomouckého kraje vykazuje Prostějov vysokou úroveň kvality života.

Vybrali byste si spíše nájemní byt v Olomouci nebo v Prostějově? Jaké aspekty by pro Vás při rozhodování byly nejdůležitější?

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*