Kontaktní čočky – není třeba se jich bát

Kontaktní čočky jsou na trhu dostupné již několik desetiletí. Jejich vývoj prošel od počátku až do dnes celou řadou inovací a vylepšení. V současné době jsou tedy kontaktní čočky na hony vzdálené těm drahým a nepohodlným čočkám, které stály na počátku vývoje. Přestože vývoj čoček směřuje neustále kupředu, výroba čoček prošla až do dnešní doby celou řadou změn a nošení kontaktních čoček se stalo celkem běžnou záležitostí, panuje mezi lidmi stále celá řada mýtů o jejich užívání.

Lidé se často mylně domnívají, že užívání kontaktních čoček je škodlivé pro zdraví jejich očí, že kontaktní čočky způsobují oční infekce a záněty a že péče o kontaktní čočky je náročná a zdlouhavá. Opak je ale pravdou.

Kontaktní čočky – versus brýle

Užívání kontaktních čoček přináší oproti nošení dioptrických brýlí celou řadu výhod. Tím, že kontaktní čočka spočívá přímo na povrchu oka, je schopna oproti dioptrickým brýlím pokrýt celé zorné pole a zajišťuje tak ostrý zrak i při periferním pohledu nebo pohledu do stran. Kontaktní čočky také na rozdíl od brýlí nepřekáží při sportu a nemusíme se obávat jejich poškození. Nošení kontaktních čoček přináší mnohem více komfortu oproti brýlím, které mnohdy způsobují nepříjemné otlaky na nose či po stranách hlavy.

Správná péče o kontaktní čočky pro zachování zdravých očí

Jedním z nejčastějších rozšířených mýtů je domněnka, že nošení čoček samo o sobě je zdraví nebezpečné, způsobuje pravidelné oční infekce a záněty a zabraňuje přísunu potřebného množství kyslíku k oku. Samozřejmě tomu tak není. Kontaktní čočky se dnes vyrábí z nejmodernějších materiálů, které zajišťují oku přísun dostatečného množství kyslíku, které je potřebné pro správné fungování očí. Dá se říci, že čočky jsou „prodyšné“ a některé typy čoček jsou „prodyšné“ natolik, že umožňují v čočkách i spát, aniž by jakkoli ohrožovali zdraví očí.

Nošení kontaktních čoček samo o sobě nezpůsobuje oční infekce ani záněty, příčinou takovýchto komplikací při užívání kontaktních čoček mohou být však nečistoty, škodlivé mikroorganismy a usazeniny nahromaděné na jejich povrchu v průběhu užívání, které nejsou pravidelně odstraňovány vlivem nedostatečného čištění čoček.

Pro udržení zdravých očí je tedy nezbytné poskytovat čočkám pravidelnou a kvalitní péči, která však zabere pouze několik minut. K tomuto účelu je v dnešní době na trhu dostupná celá řada pečujících roztoků, které čočky nejen čistí a dezinfikují, ale také jim poskytují nutnou rehydrataci, aby čočky zůstávaly oku příjemné po celou dobu jejich nošení.

Jaké kontaktní čočky zvolit?

Pokud uvažujete o koupi kontaktních čoček, ale ještě jste nikdy žádné nenosili, je třeba začít návštěvou svého očního lékaře, či očního specialisty – optometristy. Oční lékař či specialista provede nezbytná vyšetření a měření zraku, podrobně s Vámi rozebere, co od čoček očekáváte a jakou máte představu o jejich užívání. Poté Vám doporučí vhodné kontaktní čočky, které nejlépe odpovídají Vašim představám a životnímu stylu a hodí se pro korekci Vaší oční vady. Poté již stačí tyto doporučené kontaktní čočky objednat na internetu, kde je nákup v dnešní době nejvýhodnější a nejpohodlnější. Z pohodlí svého domova si objednáte kontaktní čočky, roztoky i příslušenství, a můžete si i zvolit způsob, jak je zaplatit a vyzvednout, popřípadě si je nechat zaslat přímo na Vaši adresu. Pak si již stačí vychutnat ten krásný a zdravý pohled na okolní svět.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*