Jak vložit peníze do zlata? Kupte investiční slitky a mince

Zlato bylo vždycky ceněnou komoditou a v budoucnu tomu nebude jinak. Jeho světové zásoby se totiž tenčí. Všechno tohle napovídá, že investice do žlutého kovu bude asi poměrně výhodná, a pokud se podíváte na grafy ilustrující hodnotu zlata, domněnka se vám jen potvrdí.

Cena zlata dlouhodobě stabilně roste. Investiční poradci doporučují uložit do něj peníze na delší roky (typicky se zmiňuje délka 7 let) a mají pravdu. Chcete-li na něčem vydělat peníze za půl roku, zlato asi není dobrou volbou. Výjimky se však dějí, letos byla jeho cena jako na houpačce, nejdříve neuvěřitelně nízko, pak zase neobvykle vysoko, takže kdo toho využil, mohl zbohatnout. Jedno je ale jisté. Jako dlouhodobá investice je zlato výborná věc a rozhodně by mělo tvořit část vašeho investičního portfolia.

V jaké podobě investovat do zlata?

Do zlata se dá investovat v mnoha podobách a neznalí si myslí, že výhodnou formou je třeba nákup šperků nebo surového zlata. Není. Podobně není vhodné ani kupovat akcie společností, které zlato těží. Výhodné je koupit investiční zlato v podobě slitků či mincí. Můžete je mít fyzicky u sebe, a hlavně je prodáte kdykoliv a kdekoliv. Zájem o zlato je po celém světě.

Takže slitky, nebo raději mince?

Volba je samozřejmě jen na vás a ve výsledku je to jedno, nicméně spousta investorů se přiklání raději k mincím. Mince mají zdobený reliéf, dají se vzít do ruky, takže si užijete magickou moc zlata. Přitom u investičních mincí neplatíte za jejich sběratelskou hodnotu, nýbrž jen za cenu zlata. V Česku jsou nyní oblíbené například mince Wiener Philharmoniker.

„Největší zájem je o mince v originálním balení po deseti nebo dvaceti kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvádí pan Palas, vedoucí specializované prodejny investičního zlata v pražském Obecním domě.

Do slitků můžete investovat také, ale nyní k tomu není moc vhodná doba. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. V Česku proto hrají prim švýcarské rafinérie, jenže ty byly vlivem vládního nařízení téměř dva měsíce v odstávce, a i když již nyní fungují, stále nestačí nasytit trh. Slitků je aktuálně málo, zatímco z mincí si můžete vybírat. Třeba ve zmíněném obchodě v Obecním domě.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*