Chcete si koupit záclony? Poradíme vám s výběrem

Okna mají hned několik důležitých funkcí, přičemž jednou z nich je propouštět přirozené světlo do interiéru. Pokud však chcete zabránit zvídavým pohledům kolemjdoucích a vytvořit si soukromí v obývacím pokoji, kuchyni a ložnici, potřebujete záclony. I přes záclony projde dostatek světla zvenčí, zároveň přes ně nikdo neuvidí do vašeho obydlí. V následujících řádcích vám prozradíme, jak při výběru záclon postupovat.

V současné době je bytový textil nenahraditelnou součástí každého moderního bytu, a tím máme na mysli nejen záclony, ale také povlečení, závěsy a podobně. Pakliže záclony vybíráte poprvé, pravděpodobně ani netušíte, na co si dávat pozor, a proto jsme pro vás připravili praktického průvodce.

Krok první. Zjistěte délku

Délka je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru záclonyOdvíjí se od výšky oken. Stejně tak je potřeba zvolit takovou délku, aby záclony stylově zapadaly do místnosti. Délka se měří od garnýže k podlaze, respektive parapetu. Co se týče šířky, na tu byste také neměli zapomínat. Vezměte si metr a změřte šířku okna, a poté ji vynásobte dvěma. Dostanete číslo, jak má být záclona široká. Jestliže požadujete hustější vrstvení, vezměte záclonu až třikrát širší, než je okno.

Krok druhý. Vyberte látku

Záclony se vyrábí z různých látek, ovšem mějte na paměti, že přes záclonu by se mělo dostat do pokojů světlo. Sice se dají zakoupit varianty z méně průhledné látky, nicméně místnost opticky zmenší. Oblíbené jsou spíše průhledné látky, neboť jsou lehčí, čistší a elegantnější. Co se barevnosti a vzorů týče, je potřeba mít cit pro design. Pokud ho nemáte, zůstaňte u bílých čistých záclon bez vzorů.

Krok třetí. Zvolte garnýž

Posledním krokem je výběr garnýže. Ideální je, aby byla z každé strany okna o deset až dvacet centimetrů širší. Důvod je především praktický. Nejenže po stranách pak mohou pěkně viset závěsy, ale i při větrání odsunete záclony na stranu. Co se týče materiálu garnýže, k dostání jsou mosaz, kartáčovaný nikl, leštěný nikl, starožitný bronz a podobně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*